Tüy peptonunun istiridye mantarı (Pleurotus ostreatus) yetiştiriciliğinde verim ve kalite özellikleri üzerine etkisi
Effects of feather peptone on yield and quality parameters in oyster mushroom (Pleurotus ostreatus) cultivation
  1. Tez No: 547928
  2. Yazar: ELİF BİRLİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA DURSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sebze Yetiştirme ve Islahı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma, Pleurotus ostreatus mantar türü yetiştiriciliğinde katkı maddesi olarak tüy peptonu kullanımının verim ve kalite özellikleri üzerine etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmada dört (0, 20, 40, 80 g tüy peptonu/40 lt su) uygulama yapılmıştır. Kontrol grubunda % 85 buğday sapı + % 15 kavak kepeği + % 1 alçı karışımından oluşan kompost formülü kullanılmıştır. Bu formüle 20g (P0,5), 40g (P1) ve 80g (P2) tüy peptonu 40 litre suya homojen bir şekilde karıştırılarak ilave edilmiş ve uygulama grupları oluşturulmuştur. Yetiştirme ortamlarında otoklav yöntemi ile sterilizasyon işlemi yapılmıştır. Yetiştirme ortamlarının pH, kül, nem, organik madde, karbon (C), toplam azot (N) ve mineral madde (P, K, Ca, Mg, Fe, Mn, Zn, Cu ve B) içerikleri tespit edilmiştir. Ayrıca, mantar kalite özellikleri (şapka eni, şapka uzunluğu, şapka çapı, sap uzunluğu, sap çapı, mantar ağırlığı ve kuru madde), antioksidan enzim aktivitesi (CAT, POD ve SOD) ve mineral madde (N, Ca, K, Mg, Fe, Na, Zn ve B) içerikleri, torba başına düşen verim, toplam verim ve biyolojik etkinlik oranları belirlenmiştir. Çalışmanın sonucunda, en yüksek torba başına düşen verim ve toplam verim (sırasıyla 12,87 g/1,5 kg torba ve 77,20 kg/100 kg kompost) P2 ortamından, en düşük verim (5,91 g/1,5 kg torba ve 35,46 kg/100 kg kompost) ise P1 ortamından elde edilmiştir. Biyolojik etkinlik oranı (BEO) en yüksek (% 450,48) P0,5 ortamından, en düşük BEO (% 199,66) ise yine P1 ortamından elde edilmiştir. Araştırmada ayrıca uygulamaların yetiştirme ortamı ve mantar kalite özellikleri üzerine etkisi önemli bulunmuştur. Tüy peptonunun P. ostreatus yetiştiriciliğinde buğday sapı ve kavak kepeğine iyi bir katkı maddesi olarak kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of feather peptone, using as an additive material in cultivation, on the mushroom (Pleurotus ostreatus) yield and quality parameters. Four applications (20, 40, 80g feather peptone/40l water and control) were made. Compost formula consisting of 85% wheat stalk + 15% poplar bran + 1% gypsum mixture was used in the control group. In addition to this formula, 20 g (P0,5), 40g (P1) and 80g (P2) feather peptone were added to by mixing homogeneously into water 40 liters. The pH, ash, moisture, organic matter, carbon (C), total nitrogen (N) and mineral substance (P, K, Ca, Mg, Fe, Mn, Zn, Cu, B) contents of the growing media after being sterilized by autoclave method were determined. In addition, the quality characteristics of mushrooms (hat width, hat length, hat diameter, mushroom stem length and diameter, fresh weight and dry matter), fresh mushroom antioxidant enzymes (CAT, POD and SOD), dry mushroom mineral (N, Ca, K, Mg, Fe, Na, Zn and B) contents, total yield and biological activity rates were determined. As a result of the study, the highest total yield and yield per bag (12.87 g / 1.5 kg bag and 77.20 kg / 100 kg compost, respectively) were obtained from the growth medium prepared by adding 80 g of peptone to wheat stalk and poplar bran while the lowest yield (5,91 g / 1,5 kg bag and 35,46 kg / 100 kg compost) were obtained from P1 medium. The highest biological activity rate BAR (450,48%) was obtained from the growing medium prepared by adding 20 g of peptone to wheat stalk and poplar bran while the lowest BAR (199,66%) was obtained from P1 medium. The applications on growing media and mushroom quality parameters were also determined as important. It was concluded that feather peptone can be used as a good additive material to wheat stalk and poplar bran in P. ostreatus cultivation.