Yabancı dil olarak Rusça öğretiminde sözcüksel ve dilbilgisel oyunlar
Lexical and grammatical games in teaching Russian as a foreign language
  1. Tez No: 547971
  2. Yazar: SELÇUK DURMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN OLCAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Western Linguistics and Literature, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Slav Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmada, yabancı dil olarak Rusça öğretiminde derslerde oyun etkinlikleri kullanmanın önemini ve oyun etkinlikleri kullanma konusunda öğrencilerin tutum ve davranışlarını belirlemek amaçlanmıştır. Yabancı dil öğretiminde birbirini tamamlayan iki önemli unsur olan gramer ve sözcük öğretiminde etkili bir öğretme metodu geliştirmeye ve öğrenilen bilgilerin pekiştirilip uygulanmasında, oyun etkinlikleri kullanmanın önemiyle ilgili ileri sürülen teorik görüşlerin pratikte nasıl bir etki alanına sahip olduğu uygulama yoluyla tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu amaç doğrultusunda Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Mütercim-Tercümanlık bölümünde okuyan ve ikinci yabancı dil olarak Rusça seçen 38 öğrenciyle 2018-2019 eğitim-öğretim yılı güz döneminde derslerde sözcüksel ve dilbilgisel oyunlar oynanmıştır. Dönem sonunda Katılıyorum, Fikrim yok ve Katılmıyorum seçeneklerinin yer aldığı toplam 25 sorudan oluşan bir anket doldurulmuştur. Öğrencilerin hazır bulunuşluk seviyesini artırmak için anket doldurulmadan önce öğrencilere yabancı dil öğretiminde oyun konusuyla ilgili bir sunum yapılmıştır. Anket çalışmasıyla elde edilen veriler tablo biçiminde ve yüzdelik olarak sunulmuştur. Araştırma sonucunda yabancı dil olarak Rusça öğretiminde oyun etkinlikleri kullanmanın öğrenciler tarafından olumlu karşılandığı ve desteklendiği tespit edilmiştir. Bu yönüyle değerlendirildiğinde sözcüksel ve dilbilgisel oyunlar aracılığıyla etkili bir gramer ve sözcük öğretimi gerçekleştirilebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to identify the students' attitudes and behaviors towards using game activities in the teaching of Russian as a foreign language and the importance of using game activities. It has been tried to develop an effective teaching method in grammar and vocabulary teaching which are two complementary elements of foreign language teaching and to determine the effect of theoretical views on the importance of using game activities on the application and consolidation of the learned knowledge through practice. For this purpose, in the fall semester of the 2018-2019 academic year, lexical and grammatical games were played with 38 students in the Department of Translation and Interpreting at the Faculty of Letters in Trakya University, who have chosen Russian as a second foreign language. At the end of the semester, a questionnaire with 25 questions and the options I agree, I have no idea and I disagree was filled. In order to increase the level of readiness among the students, before filling out the questionnaire, a presentation was made to the students about the content of the game in foreign language teaching. The data obtained from the survey are presented in table format and in percentages. As a result of the study, it was found that using game activities in Russian teaching as a foreign language was positively welcomed and supported by the students. In this respect, it is thought that an effective grammar and vocabulary teaching can be realized through lexical and grammatical games.