Polivinil klorür (PVC) sektöründeki potansiyel riskler ve iş sağlığı ve güvenliği uygulamaları
Potential risks for PVC industry and occupational health safety applications
- Tez No: 548127
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE PINAR TÜZÜM DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Kimya, Public Health, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Günlük hayatta kullandığımız plastik maddeler petrokimya sektöründen elde edilmektedirler. Petrokimya sektöründe ürünler genellikle zincirleme üretim süreçlerinin uygulandığı büyük ölçekli tesislerde üretilmektedir. Hammaddeler kapalı bir sistemde, değişik kimyasal reaksiyonlardan geçirilerek nihai ürünlere ve yan ürünlere dönüştürülmektedir. Bu sektörün hammaddeleri, ara ve son ürünleri sağlığa zararlı ve yanıcı maddeler olduğundan bu sektörde sık sık kazalar yaşanabilmektedir. Dünyada en çok kullanılan plastik türlerinden olan poli (vinil klorür) (PVC), vinil klorür monomerinden (VCM) basınç, sıcaklık ve katalizörlerin etkisi altında polimerizasyonundan elde edilen toz halinde bir polimerdir. Termoplastik ürünlerin yapımında kullanılmak istenilen karışımların elde edilmesi için toz halindeki PVC, gerekli katkı maddeleri ile karıştırılmaktadır. VCM üretim aşaması, PVC üretimi, işleme aşaması ve geri dönüşüm aşamalarında çeşitli iş sağlığı ve güvenliği riskleri bulunmaktadır. Bu çalışmada, VCM ve PVC üretim aşamaları, işleme teknikleri, katkı maddelerinin zararlarının belirlenmesi, geri dönüşüm aşamaları ve bu süreçteki iş sağlığı ve güvenliği riskleri belirlenmiştir. Ayrıca belirlenen risklere karşı alınacak koruyucu, önleyici önlemler araştırılarak, konuyla ilgili mevzuatlar incelenmiş ve iş sağlığı ve güvenliği açısından gerekli tedbirler ortaya konulmuştur. Uşak ilinde plastik ürün imalatı yapan bir sektörde tespit edilen mevcut riskler değerlendirilmiştir. PVC sektöründe, üretim, işleme ve geri dönüşüm aşamasında meydana gelebilecek kazalar, hastalıklar, riskler, iş sağlığı ve güvenliği mevzuatları ve risklere karşı alınabilecek önlemler hakkında çalışmada sunulan bilimsel kaynak bilgisi ve önerilerin, sektöre fayda sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Plastic materials we use in daily life are obtained from the petrochemical industry. In the petrochemical sector, products are generally produced in large-scale plants where chain production processes are applied. The raw materials are converted to the final products and by-products through various chemical reactions. Since the raw materials, by products and end products of this sector are harmful and combustible therefore accidents can occur in this sector. Poly (vinylchloride) (PVC) most widely used polymers in the world. PVC is a polymer obtained in powder form by polymerisation under the influence of pressure, temperature and catalysts of vinylchloride monomer (VCM). The PVC in powder form is mixed with the necessary additives to obtain the blends that are desired to be used in the production of thermoplastic products. There are various occupational health and safety risks in the VCM production phase, PVC production and processing phase, participation in processed PVC, and recycling stages. In this study; VCM and PVC production stages, processing techniques, identification of harmful additives, recycling stages and occupational health and safety risks in this process will be determined. Also; protective measures for identified risks will be investigated and relevant legislation will be examined. The current risks identified in a sector that manufactures plastic products in Uşak was evaluated. In the PVC sector, it is thought that the scientific resource information and suggestions presented in the study about the accidents, diseases, risks, occupational health and safety legislation and the measures that can be taken against the risks in the production, processing and recycling phase. It is thought that the information and suggestions provided may benefit the sector.