Seyahat acentası yöneticilerinin liderlik tarzları ve çatışma yönetimi ilişkisi: Alanya bölgesi A Grubu seyahat acentaları uygulaması
Relationship between leadership styles of travel agency managers and conflict management: Application of A Group travel agencies in Alanya
- Tez No: 298405
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURHAN ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu araştırmada, Alanya'da faaliyet gösteren A Grubu seyahat acentalarında çalışan yöneticilerin liderlik tarzları ile uyguladıkları çatışma yönetimi stratejileri arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır.Araştırma evrenini, 2011 yılında Alanya'da hizmet veren A Grubu seyahat acentalarının yöneticileri oluşturmaktadır.Araştırmada veri toplamak amacıyla Bernard Bass ve Bruce Avolio tarafından geliştirilen ?Çok Faktörlü Liderlik Ölçeği? (Multi Factor Leadership Questionnaire ? MLQ 5X3), M. Azfalur Rahim tarafından geliştirilen ?Çatışma Yönetimi Stratejileri Ölçeği? (The Rahim Organizational Conflict Inventory) ve yöneticileri demografik özelliklerini belirlemek amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen ?Kişisel Bilgi Formu? kullanılmıştır. Anket formlarından elde edilen verilerin frekans ve yüzde dağılımları tablolaştırılarak verilmiş, yöneticilerin kişisel özelikleri ile liderlik tarzları ve çatışma yönetimi stratejileri arasında bir farklılık olup olmadığı p ? 0,05 anlamlılık seviyesinde t testi, tukey testi ve varyans analizi test edilmiştir. Liderlik tarzları ile çatışma yönetimi stratejileri arasındaki ilişkiyi belirlemek için korelasyon analizinden faydalanılmıştır.Araştırma sonuçlarına göre;1.Liderlik tarzları ile çatışma yönetimi stratejileri arasında anlamlı ilişkiler saptanmıştır.2.Yöneticilerin eğitim düzeyi, toplam çalışma süresi ve bulundukları acentadaki çalışma süresi değişkenleri ile liderlik tarzları arasında anlamlı bir farklılık söz konusudur.3.Yöneticilerin toplam yöneticilik süresi dışındaki tüm kişisel özellikleri ile çatışma yönetimi stratejileri arasında anlamlı bir farklılık söz konusudur.Araştırma sonucunda elde edilen bulgular ve sonuçlara dayanarak araştırmacı tarafından ortaya konulan önerilere yer verilmektedir.Araştırma, Alanya Ticaret ve Sanayi Odası tarafından desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to detemine the relationship between managers? leadership styles and conflict management strategies.The sample group to be examined in this research consists of A group travel agency managers in Alanya. In order to collect data, Multifactor Leadership Questionnaire-MLQ 5X3 which was developed by Bernard Bass ve Bruce Avolio, The Rahim Organizational Conflict Inventory-II which was developed by M. Afzalur Rahim and ?Personal Information Form? which was developed by the researcher in order to determine personal characteristics were applied. The frequency and percentage of data obtained from the questionnaire are shown in data tabulation. Contrasts in the individual characteristics of the managers and their leadership styles and conflict management strategies were analyzed by the t-test, Tukey test and a variance analysis with a significance level of 0,05. Correlation analyse is applied to determine the relationship between leadership styles and conflict management strategies.According to the results of the research;1.Significant relationships were found between leadership styles and conflict management strategies.2.Sicnificant dissimilarities were found between leadership styles and variables of manager?s education level, total working time and total working time of at the current travel agency.3.Apart from the managers? total management time a significant dissimilarity was determined between their conflict management strategies and their other individual features.The conclusion chapter includes suggestions in concordance with the findings and results obtained from the research.This research was supported by Alanya Chamber of Commerce and Industry.