Theory of covert action
Örtülü eylem kuramı
  1. Tez No: 548221
  2. Yazar: ARDA MEHMET TEZCANLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT UZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Uluslararası ilişkiler yazınında örtülü eylem, icra makamının bir dış siyaseti ya da dolaylı bir müdahale siyaseti olarak nitelenmektedir. Bu nedenle örtülü eylem üzerindeki tartışmalar eylemin meşruluğu üzerinde yoğunlaşmaktadır. Bu da örtülü eylemin tanımını belirsizleştirmektedir. Bu tez örtülü eylem için analitik bir çerçeve sunmayı amaçlamaktadır. Örtülü eylem çevreyi ve rakip tarafı değiştirmek amacıyla siyasal şiddetin uygulanmasıdır. Devletin tahakküm aygıtları içinde kompartmante edilir. Uluslararası sistemin özellikleri tarafından uzatmalı çatışma içinde devlet davranışı olarak zorunluluktur. ANAHTAR KELİMELER: Örtülü Eylem, Siyasal Şiddet, Uzatmalı Çatışma, Göreceli Üstünlük
Özet (Çeviri)
In the literature of international relations, covert action is defined either as a foreign policy under executive authority or as a policy of indirect intervention. Thus, arguments over covert action are focused on its legitimacy. This makes the definition of covert action ambiguous. This thesis aims to present an analytical framework for covert action. Covert action is the conduct of political violence that modifies both environment and the rival party. It is compartmented within coercive apparatuses of state. It is constrained as a state behavior in protracted conflict by the properties of international system. KEYWORDS: Covert Action, Political Violence, Protracted Conflict, Relative Superiority