Kamu diplomasisi tekniği olarak kültürel diplomasi: Suudi Arabistan Krallığı'nın Türkiye'deki kültürel diplomasi faaliyetleri
Cultural diplomacy as public diplomacy technique: Kingdom of Saudi Arabia activities cultural diplomacy in Turkey
- Tez No: 548228
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER SEZER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, Uluslararası İlişkiler, Public Relations, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 292
Özet
Kamu Diplomasisi, son yıllarda ülke ilişkilerinde etkin kullanılan yöntemlerdendir. Bu bağlamda, Kültürel Diplomasi ise, bir ülkenin başka bir ülke nezdinde algısını olumlamak adına başvurduğu, Kamu Diplomasi'si tekniklerinden birisidir. Türkiye ve Suudi Arabistan Krallığı ilişkilerinin, 2002 yılında AK Parti'nin, Türkiye siyasetinde yer almaya başladığı günden itibaren, ekonomik, siyasi ve kültürel alanlarda gelişme gösterdiği bilinmektedir. Dolayısıyla da, Suudi Arabistan Krallığı'nın, ülke algısını Türkiye nezdinde olumlamak adına, Kamu Diplomasi'si uygulamalarından ve Kültürel Diplomasi'den faydalanmaya başladığı gözlemlenmektedir. Kültürel Diplomasi gerçekleştirmek ülkeler için çok önemlidir. Tezimizde, Suudi Arabistan Krallığı'nın, Türkiye'deki Kültürel Diplomasi faaliyetlerinin değerlendirilmesi yapılmıştır ve Suudi Arabistan Krallığı'nın, kültürden ve Kültürel Diplomasiden ne derece faydalandıkları, diplomaside hangi araçları kullandıkları bakılmıştır. Bu bağlamda, tezimizin odak noktası, birbirlerine yakın tarihler olan, Suudi Arabistan Krallığı'nda, Kral Salman'ın tahta geçtiği 2015 ve Recep Tayyip Erdoğan'ın, Cumhurbaşkanı olduğu 2014 yılından itibaren değerlendirilmiştir. Değerlendirmemizin sonuçlarına göre, Suudi Arabistan Krallığı, Türkiye'deki Kültürel Diplomasi faaliyetleri çerçevesinde, bütüncül bir algı oluşturamamıştır. Aynı zamanda da, kültür inşasında, etkisiz olduğu ve etkili bir Kültürel Diplomasi gerçekleştiremediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In recent years, Public Diplomacy has been an actively used method in international relations. Cultural diplomacy, in turn, represents one of various public diplomacy techniques to which a given nation resorts in order to improve its perception in another country. It is a well-known fact that the economic, political and cultural relations between Turkey and the Kingdom of Saudi Arabia have been improving since 2002, when the Justice and Development Party (AK Party) emerged in Turkey's political arena. The Kingdom of Saudi Arabia resorts to public diplomacy practices and cultural diplomacy in order to improve its public perception in Turkey. In this regard, cultural diplomacy is crucial to many countries. This study analyzes the Kingdom of Saudi Arabia's cultural diplomacy efforts in Turkey and questions to what extent the Kingdom of Saudi Arabia takes advantage of culture and cultural diplomacy as well as which tools it uses in diplomacy. Kingdom of Saudi Arabia's cultural diplomacy activities in Turkey since 2014 and 2015 which is the date of King Salman's and Recep Tayyip Erdogan's leadership as the two states President evaluated. This study concludes that the Kingdom of Saudi Arabia has failed to create a holistic perception in Turkey through cultural diplomacy activities and, by extension, has been ineffective in promoting culture and practicing cultural diplomacy.