Medeniyetler çatışması bağlamında yeni medya ortamında siyasi parti ve ideolojik medyanın söylem analizi
The analysis of discourse of the political parties and ideological media in the context of the clash of civilization in new media
  1. Tez No: 548295
  2. Yazar: AHMET FARUK ÇEÇEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ MURAT VURAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Yeni medya fenomeni ile beraber klasik medya araçlarının gündem belirleme ve olayları çerçeveleme gücünün tartışılmasına yol açacak şekilde siyasal hareketlerin kamuyla olan ilişkilerinin yeni bir evreye taşındığı ileri sürülebilir. Özellikle aşırıcı olarak tanımlanan yapıların, internet siteleri ve sosyal medya araçları aracılığıyla kendi söylemlerini yayabilmesi ve kitlenin hem üreten hem tüketen hem de çok daha kolay geri bildirimde bulunabilen bir pozisyona evrilmesi ile beraber politik ve kamusal söylemin aşırıcı unsurları barındırabilecek şekilde yeniden yapılandığı bir varsayım olarak ele alınabilir. Politik ve kamusal söylemin aşırıcıları içerecek şekilde yeniden dizayn edildiğine dair iddiaları Batı'nın içindeki medeniyetler çatışması sınırlılığıyla inceleyen bu çalışmada medya, siyaset ve kamu ilişkisine dair internet etkisini kapsayan en güncel yaklaşımlardan biri olan Gözden Geçirilmiş Basamak Modeli ile bu ilişkinin hâlihazırdaki durumu ve internetin demokratikleştirici ve anti-demokratikleştirici unsurları tartışılmıştır. Basamak Modeli'nin kavramsal ve teorik dayanağı olan sosyal psikoloji temelli çerçeveleme analizi ile Amerika ve İngiltere'den 6 farklı aktörün Facebook sayfalarının incelenmesiyle araştırma problemleri ele alınmıştır. Veriler açısından en göze çarpanı Amerika ve Birleşik Krallık'taki iktidar elitleri arasında aşırı söylemlerin uygulanması açısından ortaya çıkan farklılıktır. Amerikan Başkanı Donald J. Trump hem ulusal hem evrensel düzeyde aşırı sağ unsurlarla benzer söylemler ortaya koyup bu unsurlar tarafından takip ve takdir edilen bir aktöre dönüşürken Birleşik Krallık Başbakanı Theresa May tamamen farklı bir söylem stratejisi izleyerek bu unsurların hedefi haline gelmiştir. Bu ve diğer veriler göze alındığında Gözden Geçirilmiş Basamak Modeli açısından Amerika uygun bir örnek olarak konumlandırılabilirken Birleşik Krallık örneği bu modelle örtüşmemektedir. Çalışmada aynı zamanda kültürel ırkçılığın bir getirisi olarak görülen kodlanmış dilin Theresa May hariç tüm sayfalarda yaygın olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca Facebook'un denetiminden kaçmak adına sitelere link yönlendirmesi tekniği Britain First hariç aşırı sağ aktörler arasında uygulanan bir pratik olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It can be claimed that new media has played so vital role in the relations between political movements and public that theories explaining the relations between media, politics and public and the power of conventional media in setting agenda and framing the news stories have been a question of debate recently. Considering the fact that extremist groups can propagate through their own internet sites and social media accounts and ordinary people turned out to be a prosumer with the ability to give feedback much more effectively and fast, it can be assumed that political and public discourse has been redesigned in a way that it can involve extremist ones. Current paper analyses the above-mentioned claim within the scope of clash of civilizations within West by discussing Internet's impact on democratic culture and anti-democratic practices based on the Revised Cascade Model, which is one of the most recent approaches in the relations between media, politics and public. The research questions are analyzed by conducting a framing analysis to the Facebook pages of 6 different actors. The most outstanding data is the difference between elites in America and Britain when it comes to applying extremist discourse. While Donald J. Trump, the President of United States has applied similar discourse with both national and international far right actors and has also been appreciated by them, Theresa May, the Prime Minister of United Kingdom has taken a different tack at framing Muslim and has been heavily criticized by some of those actors. Given that and other data, it can be claimed that the Revised Cascade Model is fit to the American example not the Britain's. It is also evident from the results that coded language which is the side effect of cultural racism is common at every pages analyzed but Theresa May's and it is very common in the far right pages except Britain First to attach a link to their posts to avoid the possible sanctions based on Facebook Community Standards.