Erken ve geç başlangıçlı alkol bağımlısı hastalarda bölgesel beyin kan akımının değerlendirlmesi
Assessment of regional cerebral blood flow in patients with early and late onset alcohol dependence
- Tez No: 616502
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ERDAL VARDAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Alkol bağımlılığının heterojenitesine yönelik ilgi, alkolizm üzerine araştırma verilerinin toplanmasıyla artmıştır.Çalışmamızda erken ve geç başlangıçlı alkoliklerde bölgesel serebral kan akım paterni farklılıkları araştırılmıştır. Çalışmaya 31 erkek denek dahil edildi, SCID-I ve SCID-II klinik görüşmesi, sosyodemografik verilerin testi, Michigan Alkolizm Tarama Testi, Deliryum Derecelendirme Ölçeği, Hamilton Depresyon Derecelendirme Ölçeği, Hamilton Anksiyete Değerlendirme Ölçeği uygulandı.Tc-99m-HMPAO SPECT, geri çekilme süresinden sonra gerçekleştirildi. 20 yaş literatürdeki verilerle ilgili bir kesim olarak kabul edildi. Çalışmamızda tüm grupta, sol ve sağ alt frontal bölgelerde bölgesel serebral kan akımının ortalama değerleri en düşük perfüzyonu göstermiştir. Geç başlangıçlı grup, sol ve sağ frontal bölgelerin alt ve orta diliminde düşük perfüzyon dağılımı göstermiştir. Bu çalışmada alkol bağımlıları, başlangıç yaşına göre değerlendirildiğinde bölgesel serebral kan akımında farklılıklar göstermiştir. Sonuç olarak, sonuçlarımız alkolizm alt tiplerinin sınıflandırılmasında bir rehber olabilir ve biyolojik boyuta ışık tutmuş olabilir.
Özet (Çeviri)
Interest regarding heterogenity of alcohol dependency have increased with the accumulation of research data on alcoholism. In our sturdy, differences of regional cerebral blood flow pattern in early and late onset alcoholics have been investigated. Thirty-one male subjects were included in the study, clinical interview of SCID-I and SCID-II, questionaire of sosyodemographic data, Michigan Alcoholism Screening Test, Delirium Rating Scale, Hamilton Depression Rating Scale, Hamilton Anxiety Raring Scale were administered. Tc-99m-HMPAO SPECT was performed after a withdrawal period. The age of 20 was accepted as a cut-off with concerning data in literature. Evaluation of mean values of regional cerebral blood flow in whole group, left and right lower frontal regions have exibited lowest perfusion in our study. Late onset group have exibited lower perfusion distrubition in the lower and middle slice of left and right frontal regions. In this study, alcohol dependents have exhibited differences in regional cerebral blood flow while assessed according to the age of onset. In conclusion, the results that we reveal out might have beeen a guideline in classification of alcoholism subtypes and have shed light on the biologic dimension.