Yüklenicinin arsa payının mülkiyetini üçüncü kişilere devretmesi
In land share provision floor construction contract in case of building contractor cedes piece of land to third person
  1. Tez No: 548522
  2. Yazar: ESİN SARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ERMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Tezin konusunu, arsa payı karşılığı inşaat sözleşmelerinde arsa payının henüz inşaat tamamlanmadan yükleniciye devredildiği durumlarda yüklenicinin de maddi kaynak oluşturma amacı ile bu arsa paylarını üçüncü kişilere devretmesi ve sözleşmeden dönülmesi durumunda tarafların ve özellikle üçüncü kişinin talepleri oluşturmaktadır. Tezin konusu olan arsa payı karşılığı inşaat sözleşmelerinin ani veya sürekli edim nitelendirmelerinden hangisi kapsamına girdiği ve bu sözleşmeden dönmenin geçmişe etkili dönme ile ileriye etkili fesih kurumlarından hangisini oluşturduğu ve bu konudaki Yargıtay'ın kanaati açıklanmıştır. Sözleşmeden dönüldüğü durumlarda üçüncü kişilerin MK 1023 uyarınca iyi niyetli sayılıp sayılamayacağı değerlendirilerek bu konuda Yargıtay'ın kararlarının ne yönde olduğuna değinilmiştir. Son olarak da tarafların ve özellikle üçüncü kişinin ne gibi talepleri olabileceği bunları hangi kurumlar altında ve kimlerden talep edebilecekleri üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis's topic is in land share provision floor construction contract, piece of land cedes to building contractor before building is completed and after building contractor cedes the piece of land another third person to get finance and in this situation, in case of cancelation of this contract side's, specially third person's claims. It is explained, that land share provision floor construction contract's performance is whether sudden or constant. In this context in case of cancelation of this contract means either forward effective termination or effective rotation and it emphasized High Court's idea's in this scenario. In case of cancelation of the contract, it is determined whether the third party's has good or bad will in accardonce with The Turkish Civil Code 1023 and High Court's verdict has been evaluated. In conclusion all parties and especially the third parties claims what could be and and whom these claims could be made has been investigated.