Çocuk hastanelerinin bekleme alanlarında iç mekan değerleri üzerine bir inceleme
An investigation on the interior design principles of children's hospitals waiting areas
  1. Tez No: 548725
  2. Yazar: EKİN SU ARIK
  3. Danışmanlar: PROF. BİLGE SAYIL ONARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Çocuk hastaneleri şehirlerin toplu taşıma ile ulaşılması kolay bölümlerinde konumlandırılmış, şehrin her sosyal ve ekonomik bölümünden tedavi amaçlı gelen hasta çocukların kullanımına sunulan sağlık yapılarıdır. Çocuk hastaneleri kullanıcı yoğunluğu oldukça fazla olan bina türlerindendir. Çocuk hastanelerinin temel kullanıcı grubu hasta çocuklar ve refakatçilerinden oluşmaktadır. Sağlık yapısı içinde verilen tüm tasarım kararlarının çocuk kullanıcının gereksinimlerine uygun şekilde olması gerekmektedir. Çocuk hastanelerinin bekleme alanları, sağlık yapısı içinde hasta çocuk ve refakatçisinin uzun süre zaman geçirebildikleri, medikal olmayan sosyal alanlar arasında yer alırlar. Bekleme alanlarının hedef kullanıcı kitlesinin aklındaki sağlık yapısı algısının şekillenmesinde büyük rolü vardır. Bu çalışmada; çocuk hastanelerinin bekleme alanları örnek hastaneler üzerinden incelenmiş ve bu alanların tasarım gereklilikleri ile mobilya nitelikleri tanımlanmaya çalışılmıştır. Çocuk hastanelerinin dünya çapında ve ülkemizde gösterdiği gelişimin analiz edilmesinin ardından dünyadan ve ülkemizden seçilen iki örnek üzerinden bekleme alanlarının iç mimari tasarımında olması gereken kriterler ve kullanılan mobilyalar analiz edilmiştir. Araştırmanın birinci bölümünde çocuk hastanelerinin gelişim süreçleri dünyada ve Türkiye'de olmak üzere iki ana başlık altında incelenmiştir. Araştırmanın ikinci bölümünde çocuk hastanelerinin bekleme alanlarının sahip olması gereken genel gereksinimler malzeme seçimleri, renk seçimleri, sosyal ve duygusal gereksinimler gibi pek çok başlık altında örnekler ile incelenmiştir. Araştırmanın üçüncü bölümünde ise seçilen örnek çocuk hastanesi yapılarının bekleme alanlarında tercih edilen mobilya seçimleri incelenmiştir. Çocuk hastanelerinin bekleme alanlarında kullanılacak mobilyaların çocuk kullanıcıların mekân deneyimi üzerine etkileri değerlendirilmiştir. Araştırmanın dördüncü bölümünde; Türkiye'den Dr. Sami Ulus Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi bekleme alanlarının yapısal gereklilikleri çocuk hastanesine uygunluğu yönünden incelenmiştir. Seçilen örnek doğrultusunda çocuk hastanesinin bekleme alanı incelenmiş olup, literatürde benimsenmiş veya araştırmalar sonucunda tercih edilmemiş uygulamalar belirtilmiştir. Araştırma sürecinde elektronik kaynaklarda dahil edilerek literatür taraması gerçekleştirilmiştir. Sonuç bölümünde ise; çocuk hastanelerinin bekleme alanlarında olması gereken tasarım gereklilikleri ve kullanılan mobilya tercihlerinde bulunması gereken nitelikler maddeler halinde listelenmiştir. Çalışma boyunca incelenen Dr. Sami Ulus Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi B Blok içinde yer alan bekleme alanının yeterlilik düzeyi, durum değerlendirmesi ve öneriler tablolar olarak hazırlanmış ve sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Children's hospitals are located in easy-to-reach sections of the cities by public transport and are the health structures that are available for the treatment of children from every social and economic part of the city. Children's hospitals are a lot of building density. The main user group of pediatric hospitals consists of sick children and their companions. All design decisions made within the health structure must be in accordance with the needs of the child user. The waiting areas of the children's hospitals are among the non-medical social areas in which the child and his / her companion can spend a long time in the health structure. Waiting areas have a major role in shaping the health structure perception of the target user. In this study; The waiting areas of children's hospitals were examined through sample hospitals and the design requirements and furniture qualities of these areas were tried to be defined. After analyzing the development of children's hospitals around the world and in our country, the criteria and the furniture used in the interior design of the waiting areas were analyzed through two samples selected from the world and our country. development of children's hospitals in the first part of the study examined under two main headings, namely in the world and Turkey. In the second part of the study, the general requirements that the waiting areas of children's hospitals should have were examined with many examples such as material choices, color choices, social and emotional needs. In the third part of the study, the preferred furniture choices in the waiting areas of selected sample children's hospital structures were examined. The effects of the furniture used in the waiting areas of children's hospitals on the space experience of children users were evaluated. In the fourth part of the study; From Turkey the structural requirements of waiting areas of Dr. Sami Ulus Children's Health and Diseases Training and Research Hospital were examined in terms of their suitability to the children's hospital. The waiting area of the pediatric hospital was examined according to the selected sample and the applications which were adopted in the literature or which were not preferred because of the studies were indicated. In the research process, literature review was performed by including in electronic sources. In the conclusion section; the design requirements that should be in the waiting areas of children's hospitals and the qualifications to be used in the furniture preferences are listed as substances. The adequacy level, status assessment and recommendations of the waiting area within the B Block of Dr. Sami Ulus Children's Health and Diseases Training and Research Hospital were prepared and presented as tables. Keywords Interior architecture, children's hospital, hospital design, waiting area, children's furniture, hospital furniture