Frankliniella occidentalis (Pergande) (Thysanoptera: Thripidae)'in seçili çilek seralarında popülasyon değişimi ve dağılımı
Population development and distribution of Frankliniellaoccidentalis (Pergande) (Thysanoptera: Thripidae) in selectedstrawbery greenhouses
- Tez No: 548794
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Çilek yetiştiriciliğinde bitki koruma ile ilgili sorunlar önemli bir yer tutmaktadır. Kırmızıörümcekler ve tripsler çileklerde görülen başlıca zararlılar olup Antalya ilinde bunların içerisinde en önemlisi Frankliniella occidentalis (Pergande) (Thysanoptera: Thripidae)' dir. Bu çalışma 2017 yılında yürütülmüş olup, Antalya ili Serik ilçesinde bulunan üç çilek serasında mavi tuzaklar yardımı ile ve doğrudan çiçeklerde yapılan Frankliniella occidentalis sayımı ile zararlının popülasyon değişimleri ve sera içi dağılımları belirlenmiştir. Araştırma üç farklı serada yürütülmüş olup, 4 da olan 1. seraya ve 3.5 da olan 2. seraya 25 adet mavi yapışkan tuzak, 2.5 da olan 3. seraya ise 15 adet mavi yapışkan tuzak asılmıştır. Tuzaklar her hafta toplanarak, tripslerin sayıları kaydedilmiştir. Tuzakların değiştirildiği tarihlerde bitki üzerinde bulunan tripsler ise mavi yapışkan tuzakların hemen altındaki ve yakınındaki üç bitkiden on çiçek seçilerek gözle ve lup yardımıyla incelenip, hasat tarihine kadar sayımları yapılmıştır. Çalışma sonucunda, her üç serada da çiçeklenme başlangıcı olan kasım ayında zararlı belli bir popülasyon seviyesine ulaşmış, daha sonra aralık ortasında seviye düşmüştür. Aralık ayı ortasından itibaren popülasyon artışa başlamış ve bu artış çilekler hasat edilinceye kadar devam etmiştir. Tuzak başına düşen zararlı sayısı, 0.6 ila 1904.2 arasında değişim göstermiştir. Tüm üretim sezonu ele alındığında ise tuzak başına ortalama zararlı sayısı üç serada sırasıyla 287.2, 72.3 ve 271.27 thrips/tuzak olmuştur. Çiçek başına düşen zararlı sayısı 0.0 ila 2.5 arasında değişim göstermiştir. Tüm üretim sezonu ele alındığında ise çiçek başına ortalama zararlı sayısı üç serada sırasıyla 0.26, 0.08 ve 0.16 thrips/çiçek olmuştur. Burada yürütülen çalışmadan elde edilen veriler ışığında daha önce yapılan araştırma sonuçları doğrultusunda önerilen ekonomik zarar eşiği değerleri göz önüne alındığında bölgede F. occidentalis'e karşı kimyasal bir mücadeleye gerek olmadığı kanaati oluşmuştur.
Özet (Çeviri)
Plant protection has an important place among problems related to strawberry cultivation. Red spider mites and thrips are the main pests observed on strawberries, and among these, the most important for Antalya province is Frankliniella occidentalis (Pergande) (Thysanoptera: Thripidae). This study was performed in 2017 and determined the population change and in-greenhouse distribution of Frankliniella occidentalis with direct counts on flowers and blue traps in three strawberry greenhouses in Serik county in Antalya province. The research was completed in three different greenhouses, with 25 blue sticky traps in the 1st greenhouse with 4 da size and the 2nd greenhouse with 3.5 da size and 15 traps in the 3rd greenhouse with 2.5 da size. Traps were collected each week, with the numbers of thrips recorded. On dates when the traps were changed, the thrips found on plants were counted by examining ten flowers on three plants below or close to the blue sticky traps by eye or with a loupe with counts performed until the day of harvest. At the end of the study, the pest population reached a certain level from the start of flowering in November in the three greenhouses, and then fell in the middle of December. From the middle of December, the population began to increase and this increase continued until the strawberries were harvested. The number of pests per trap varied from 0.6 to 1904.2. When the whole production season is considered, the mean pest numbers per trap in the three greenhouses were 287.2, 72.3 and 271.27 thrips/trap. The number of pests per flowerhead varied from 0.0 to 2.5. When the whole production season is considered, the mean numbers of pests per flowerhead in the greenhouses were 0.26, 0.08 and 0.16 thrips/flowerhead. In light of the data obtained in the study, and considering the economic damage threshold value recommended by previous research results, it was concluded there is no need for chemical intervention against F. occidentalis in the region.