Anayasa mahkemesi kararları çerçevesinde iş mücadelesi
Business struggle within the framework of the decisions of the constitutional
  1. Tez No: 549069
  2. Yazar: PINAR ARMAĞAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN BAŞTERZİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
İşçi ve işveren sendikaları demokratik yaşamımızın vazgeçilmez unsurlarıdır. Anayasamızda işçi işveren sendikaları üyelerinin ekonomik ve sosyal durumları ile çalışma şartlarını düzenlemek amacıyla toplu iş sözleşmesi yapma hakkı düzenlenmiştir. Çıkarları farklı olan iki tarafı da memnun edecek bir sonuca ulaşmak için tüm barışçı yollar tüketilmesine rağmen çözülemeyen toplu iş uyuşmazlıklarının neticelendirilmesinde başvurulan demokratik yol iş mücadelesidir. Bu çalışmada iş mücadelesi Anayasa Mahkemesi kararları çerçevesinde ülkemizde bu mücadelenin tarihsel gelişimini de takip ederek çalışma hayatının tarafları olan işçi ve işverenler yönünden mücadelenin kapsamı, unsurları, araçları, mücadeledeki denge ilkesi de açıklanarak incelenmiştir. Anayasa Mahkemesi'nin iş mücadelesi konusunda verdiği kararlar, tarihsel süreç içerisinde yapılan yasal düzenlemelere doktrin tarafından getirilen eleştirilere de çalışmada yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Worker unions and employer unions are indispensable elements of our democratic life. In our Constitution,the right to make collective bargaining agreement is regulated, in order to arrange economic, social and working contitions of worker and employer union members. The democratic way to resolve unresolved collective labor disputes, even though all peaceful means are exhausted, is a labor struggle, in order to achieve a satisfying result for both sides with different interests. In this study, the work struggle has been examined in the framework of the Constitutional Court decisions by following the historical development of this work struggle in our country and explaining the scope, elements, tools and balance of struggle in terms of the workers and employers who are the parties of the working life. Criticisms brought by the doctrine in the legal arrangements made in the historical process, have been included in that study.