Akut iskemik serebrovasküler hastalıklar ve serum sistatin C arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between acute ischemic cerebrovascular diseases and serum cystatin C
  1. Tez No: 549272
  2. Yazar: MURAT FATİH PUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMİLE HANDAN MISIRLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Akut iskemik serebrovasküler hastalıklarda (SVH) erken dönemde etiyoloji ve prognoz açısından bir biyobelirteç olarak serum sistatin C (Cys-C) düzeyinin tespit edilmesi, bu sayede daha sonra yapılacak olan çalışmalarla olası yeni biyobelirteçlerin ortaya çıkarılması ve yeni tedavi hedeflerinin belirlenmesinde katkı sağlamaktır. Serum Cys-C düzeyinin yapılan çalışmalarda Asya kıtası popülasyonunda daha yüksek olduğu saptanmıştır. Ülkemizde serum Cys-C düzeyi ve inme arasındaki ilişki konusunda yapılmış çalışmalar bulunmamaktadır. Kendi ulusal verilerimizi oluşturmak amacıyla bu çalışmanın yapılması hedeflenmektedir. Gereç ve Yöntemler: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nöroloji kliniğine başvuran ve yeni tanı almış iskemik SVH olan 40 hastanın ve benzer yaş grubundaki 40 gönüllü bireyin kan örneklerinde Cys-C çalışıldı. Ayrıntılı nörolojik ve sistemik muayene yapıldı. Hastaların başvuru anındaki NIHSS (Amerikan Ulusal Sağlık Enstitüsü İnme Skalası) skorları hesaplandı. Hastaların anamnez bilgileri incelenerek; özgeçmişinde hipertansiyon, hiperlipidemi, diyabet, ritim bozukluğu olup olmadığı kaydedildi. Hastaneye ilk kabulünde ölçülen sistolik ve diyastolik kan basıncı, kan şekeri değerleri ve ritim bozukluğu açısından elektrokardiyografi (EKG) bilgileri kaydedildi ve kanda lipid değerleri (HDL, LDL, trigliserid ve total kolesterol), Cys-C, CRP, troponin, kreatinin düzeyleri incelendi. Verilerin istatistiksel değerlendirilmesi SPSS 23.0 ile (SPSS Inc: IBM, Armonk, NY) ile yapıldı. P değeri
Özet (Çeviri)
Objective: Our aim is to determine serum cystatin C (Cys-C ) level as a biomarker in terms of etiology and prognosis in acute ischemic cerebrovascular diseases (CVD) in the early period, therefore to find out the possible new biomarkers in the subsequent studies and to determine new treatment targets. Serum Cys-C levels was found to be higher in the Asian continent population. In our country, there are no studies on the relationship between serum Cys-C levels and stroke. So, this study was planned to discover our own national data. Materials and Methods: Cystatin-C were performed in the blood samples of 40 patients who were diagnosed with ischemic CVD and 40 volunteers in the same age group who were admitted to Neurology Clinic at Istanbul Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital. Detailed neurological and systemic examination was performed. NIHSS (National Institutes Of Health Stroke Scale) scores were calculated. History of the patients was taken and the history of hypertension, hyperlipidemia, diabetes mellitus, and rhythm disorder were investigated. Systolic and diastolic blood pressure, blood glucose levels and rhythm disorder were recorded and the blood lipid levels (HDL, LDL, triglyceride and total cholesterol), Cys-C , CRP , troponin and creatinine were evaluated). Statistical analysis of the data was performed with Statistical Packages for Social Sciences(SPSS) 23.0 package (SPSS Inc: IBM, Armonk, NY). P value