Afrika'da sivil toplum kuruluşları
African civil society organizations
  1. Tez No: 549449
  2. Yazar: ABDIKADIR MOHAMED MUSSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK GENÇKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetişim ve Sivil Toplum Kuruluşları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
19. yüzyılda batılı devletler tarafından sömürgeleştirilen Afrika ülkeleri, II. Dünya Savaşı'ndan sonra bağımsızlıklarını kazanmışlardır. Bununla birlikte, siyasi istikrarsızlık sosyal ve ekonomik hayatta olumsuzluklar oluşturmuştur. Çoğunluğunu güçsüz devletlerin oluşturduğu Afrika'da, hükümetlerin sosyal alanlardaki yetersizlikleri sivil toplum kuruluşları (STK) tarafından karşılanmaya çalışılmaktadır. Bu çalışma, Afrika'da STK'ların ortaya çıkışı ve gelişimi, çelişkileri, belirsizlikleri ve bazı bileşenlerinin dış güçler tarafından araç haline dönüştürülmesi irdelenmektedir. Afrika'da etkinlik gösteren STK'ların karşılaştıkları sorunlar ve bu sorunlara yönelik geliştirdikleri çözümler bütün boyutları ile değerlendirilmektedir
Özet (Çeviri)
The African countries, colonized by western nations in the 19th century, achieved their independence. After the World War II. Nevertheless, political instability caused social and economic problems. In Africa where the most states are powerless, the weaknesses of governments in social affairs are being met by civil society organizations (CSOs). . This study examines the emergence and development of NGOs in Africa, their paradoxes, uncertainties and the instrumentalization of some of their components by external powers. The problems faced by CSOs operating in Africa and the solutions they develop for these problems are evaluated in all dimensions