KOSGEB tarafından sağlanan desteklerden KOBİ'lerin yararlanma durumlarının incelenmesi: Ardahan ili örneği
Investigation of the benefits of SME's from the support by KOSGEG: Example of Ardahan province
- Tez No: 549463
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAROON MUZAFFAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ekonomi ve Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Gerçekleştirdikleri üretim miktarları ve yarattıkları istihdam bakımından Türkiye ekonomisinin temel unsurlarından olan KOBİ' ler,rekabete kolay uyum sağlama ve esnekliklerinden dolayı kalkınma sürecinin önemli aktörlerinden biridir.Büyüklükleri ve yapısal farklılıklarına rağmen taşıdıkları potansiyel bakımından taşıdıkları öneme rağmen Türkiye'deki KOBİ'ler kendilerinden beklenen performansa erişebilmiş değillerdir.Bununda başlıca nedeni finansman ve işletme sermayesi gibi konularda yaşadıkları sorunlardır.Bu durum KOBİ'lerin gelişmesini ,rekabet edebilmesini,istihdam oluşturabilmesini ve uzun ömürlü olmasını zorlaştırmaktadır.Türkiyedeki KOBİ'lerin geliştirilmesive kendilerinden beklenen ekonomik faydayı oluşturabilmek için görevli kurum KOSGEB oldukça önemli bir yere sahiptir.Bu çalışmada gelişmişlik bakımından alt sıralarda yer alan Ardahan ilinde faaliyet gösteren KOBİ niteliğindeki işletmelerin KOSGEB desteklerinden yararlanabilme durumu araştırılmıştır.Araştırma neticesinde ;KOBİ'lerin desteklenmesinde bürokratik engellerin ve süreçlerin azaltılması,destek tahsislerinin kolaylaştırılması , verilen desteklerin uzun vadeli sonuçlara göre planlaması, bölgenin gereksinimlerine göre düzenlemesi, daha Ģeffaf davranılması ve verimliliği artıracak şekilde geliştirilmesi gerektiği tespit edilmiştir. Ayrıca Ardahan ilindeki KOBi‟lerin yurt içi ve yurt dışı pazarlara erişimini sağlayabilecek hem finansal hem de eğitimsel olarak özel tedbir ve politikalara ihtiyaç olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to the high share of SMEs in employment creation and production has a very important place in Turkey's economy. In addition, SMEs are one of the important actors in the development process because they can easily adapt to competition and are flexible. Despite their importance in terms of size and potential they carry different structural despite SMEs in Turkey are not able to access the performance expected from them. The main reason for this is the problems they face in such areas as financing and working capital. This situation makes it difficult for SMEs to develop, compete, create employment and last longer. The development of SMEs in Turkey and the attendant institutions in order to create a socio-economic benefits to expect from them has an important place KOSGEB. In this study, the status of SMEs which are active in the province of Ardahan, which is in the lower ranks of development, can be benefited from KOSGEB supports.As a result of the research; In order to support SMEs, it has been determined that bureaucratic obstacles and processes should be reduced, facilitation of support allocations, planning of supports given according to long-term results, arrangement according to the needs of the region, being more transparent and improving efficiency. In addition, it was understood that there is a need for special measures and policies both financially and in terms of education, which will enable SMEs in Ardahan to have access to domestic and international markets.