Eugenol ve timol içeren yeni oksipropanolamin türevlerinin sentezi ve antibakteriyel özelliklerinin araştırılması
Investigation of the synthesis and antibacterial properties of new oxycholanolamine derivatives containing eugenol and thymol
  1. Tez No: 549469
  2. Yazar: ALİ KESTANE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ZENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Oksipropanolaminlerin β-adrenoseptor antagonisti olarak kullanıldıkları uzun zamandır bilinmektedir. Kardiyovasküler hastalıklar başta olmak üzere hipertansiyon, tirotoksikoz, angina pektoris, kronik akciğer hastalıkları, deri enfeksiyonları tedavisinde ve diüretik olarak kullanılmaktadırlar. Bakterilerde ilaçlara karşı direncin artması ve yakın zamanda kullanıma sunulmuş antibiyotiklere dahi direncin gelişmesi dikkate alınarak, çeşitli enfeksiyonlara sebebiyet veren gram pozitif bakterilere karşı direnç gösterebilecek yeni ilaçlara ihtiyaç duyulduğu gözlenmiştir. Tedavi seçeneklerinin kısıtlı olması nedeniyle, yeni etki mekanizmalarına sahip olan antibiyotiklerin tanımlanması büyük önem kazanmıştır. Bu çalışmada, nihai ürünlerin canlılar üzerinde kullanılma ihtimali yüksek olacağı düşünülerek, doğal alkoller olan timol ve eugenol kullanılmış ve 10 adet yeni antibakteriyel ürün sentezlenmiştir. Bu bileşiklerin herbirinden yirmişer suş olmak üzere dört farklı bakteri türü (A. Baumannii, P. aeruginosa, E. coli, ve S. Aureus) ile antibakteriyel aktiviteleri test edilmiştir. Tüm bu teslerde, maddelerin antibiyotik duyarlılık profilleri, Kirby Bauer'in disk difüzyon yöntemi ile Klinik ve Laboratuvar Standartları Enstitüsü (CLSI) tavsiyelerine göre değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is known that Oxypropanolamines have been using as β-adrenoceptor antagonists for a long time. It has been using as a treatment and diuretic for Cardiovascular diseases especially hypertension, thyrotoxicosis, angina pectoris, chronic lung diseases, skin infections It has been observed that there is a need for new drugs that can be resistant to gram positive bacteria which cause various infections due to the increase of resistance against drugs in bacteria and the development of resistance even in the recent use of antibiotics because of the limited treatment options, identification of antibiotics with new mechanisms of action has gained importance. In this study it was thought that high probability of using the final products on living things and 10 new antibacterial products were synthesized using natural alcohols, timol and eugenol. From each compound containing twenty strain and four different bacterial species (A. Baumannii, P. aeruginosa, E. coli, ve S. Aureus) and antibacterial activities of each compound were tested. In all these tests, antibiotic susceptibility profiles of substances was evaluated with Kirby Bauer's disc diffusion method and recommendation of the Clinical and Laboratory Standards Institute.