Metastatik meme kanseri hastalarında primer tümör rezeksiyonunun sağ kalım üzerindeki etkisi ve nötrofil:lenfosit oranının prognostik değeri
The effect of primary tumor resection on survival in metastatic breast cancer patients and the prognostic value of neutrophil: Lymphocyte rate
  1. Tez No: 549582
  2. Yazar: YAŞAR ÇÖPELCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT RIZA GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi​
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
AMAÇ Çalışmamız; metastatik meme kanserli hastalarda primer tümör rezeksiyonunun sağ kalım üzerindeki etkisini araştırmayı ve NLR'nin bu hastaların prognozunu tahmin etmedeki gücünü saptamayı hedeflemektedir. HASTALAR VE YÖNTEM Çalışmamızda; SBÜ Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi ve Onkoloji kliniklerinde 2003-2016 yılları arasında metastatik meme kanseri nedeniyle tedavi edilen 117 kadın hasta retrospektif olarak değerlendirilmiştir. İstatistiksel analizler IBM SPSS v.20 ile yapıldı. Sağ kalımın tek değişkenli analizlerle incelenmesi log rank testi ile gerçekleştirildi. Çok değişkenli analizde, sağ kalım öngörmedeki bağımsız etkenler geriye doğru seçim yöntemiyle Cox regresyon analizi kullanılarak incelendi. Sağ kalım hızları Kaplan-Meier yöntemi ile hesaplandı. NLR'nin median değerinin sağ kalım üzerine etkisi log rank testi ile değerlendirildi. Tip 1 hata oranının %5'in altında olduğu durumlar istatistiksel olarak anlamlı kabul edildi. BULGULAR Çalışmaya dahil edilen 117 hastanın 55'i (%47) PTR grubunda, 62'si (%53) ST grubunda yer aldı. Tüm hastalarda genel sağkalım 41,4 ay olarak saptandı. PTR ve ST grubuna göre değerlendirildiğinde; PTR grubunda sağ kalım 43,5 ay, ST grubunda ise 30,7 ay olarak görüldü. İki grup arasında sağ kalım farkı istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı (p:0,054). HR+, HER2 negatif hastaların alt grup analizlerinde; PTR yapılan hastaların sağ kalımı 55,4 ay, sadece ST alan grubun ise 41,8 ay olarak görüldü ve PTR grubunda istatistiksel olarak anlamlı şekilde yüksek bulundu (p:0,02). NLR
Özet (Çeviri)
AIM Our study aims to investigate the effect of primary tumor resection on survival in patients with metastatic breast cancer and to determine the ability of (neutrophil:lymphocyte ratio) NLR to predict the prognosis of these patients. PATIENTS AND METHODS In this study, 117 women who were treated for metastatic breast cancer between 2003 and 2016 at the General Surgery and Oncology Clinics of SBU Antalya Training and Research Hospital were evaluated retrospectively. Statistical analysis was performed with IBM SPSS v.20. Univariate analysis of survival was performed with the log-rank test. In multivariate analysis, independent factors for survival prediction were analyzed by Cox regression analysis using reverse selection method. Survival rates were calculated by the Kaplan-Meier method. The effect of NLR on median value was evaluated by log rank test. The cases which the Type 1 error rate was below 5% was considered statistically significant. RESULTS In the study, 55 patients (47%) were in the PTR group and 62 (53%) were in the ST group. Overall survival was 41,4 months in all patients. When evaluated according to PTR and ST groups; survival in the PTR group was 43,5 months and it was 30,7 months in the ST group. Survival difference between the two groups was not statistically significant (p: 0,054). In the subgroup analysis of HR +, HER2 negative patients; The survival of the patients who underwent PTR was 55,4 months and 41,8 months for the ST group only and was significantly higher in the PTR group (p: 0,02). In patients with NLR