Asimetrik bilginin finansal krizlerdeki rolü ve iktisadi sonuçları
The role of asymmetric information in financial crises and economic results
  1. Tez No: 549811
  2. Yazar: ÖZGE ECE DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜNAY ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Finans piyasalarında oluşacak herhangi bir aksaklık domino etkisi yaratacak ve diğer piyasa bölümlerine sıçrayacaktır. Asimetrik bilgi, finansal krizlerin itici unsuru durumundadır. 1930'lu yılların başlarında İngiltere ve merkez bankasının yapmış oldukları yanlış politika tercihleri krizi, küresel bir ekonomik felakete dönüştürdü. 2008 yılında yaşanan beklenmedik finansal krizin boyutu daha da büyüktü fakat subjektif tepkiler verildi ve ekonomik sarsıntıların şiddeti daha az hissedildi. Geçen süreçte ekonomi ve finansal sistem hakkında bir şeyler öğrenildi. Bilgi asimetrisi sorununda çıkarılabilecek dersler ve alınacak önlemler krizin etkisini azaltabilir, finansal krizsiz bir çağın kapılarını arayabilir. Tez, finansal krizlerin doğasını anlamak üzere asimetrik bilgi çerçevesinden bakılarak, çıkarım yapılması ile ilgili inceleme sunmaktadır. Yaşanan ekonomik krizler asimetrik bilgi sorunsalı başlığı altında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Any failure in the financial markets will create domino effect and will spread to other market segments. Asymmetric information is the driving force of financial crises. In the early 1930s, the UK and central bank's wrong policy choices turned the crisis into a global economic disaster. The size of the unexpected financial crisis in 2008 was even larger, but subjective responses were given and the severity of the economic shocks was felt less. In the last period, we learned about the economy and the financial system. The lessons learned and the measures to be taken in the problem of information asymmetry may reduce the impact of the crisis, can search the doors of an age without financial crisis. The thesis provides an examination of the nature of the financial crises by considering the asymmetric information framework and the inference. The economic crises werw evaluated under the title of asymmetric information problem.