Güncellenen ilköğretim din kültürü ve ahlak bilgisi öğretim programına yönelik öğretmen görüşleri
Primary school teacher in new religious culture and ethics related to science curriculum and teacher opinions
- Tez No: 549940
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYATİ TETİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırmanın amacı, 2018-2019 eğitim ve öğretim yılında uygulamaya konulan güncellenen ilköğretim din kültürü ve ahlak bilgisi dersi öğretim programı hakkında öğretmenlerin görüşlerini alarak din kültürü ve ahlak bilgisi dersi öğretim programının amaç, konu, eğitim-öğretim süreçleri ve değerlendirme kısımlarında görülen eksiklikleri ve problemleri meydana çıkarmak suretiyle öneriler geliştirerek program geliştirme çalışmalarına katkıda bulunmaktır. Bu genel amaç doğrultusunda toplam 100 din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni çalışmaya dahil edilmiştir. Mevcut çalışmaya ağırlıklı olarak %35' i Ağrı ili olmak üzere toplamda 30 ilden katılım sağlanmıştır. Araştırmada program, amaç, içerik, öğrenme-öğretme süreci ve değerlendirme kısımlarında tarama modeli kullanılarak değerlendirilmiştir. Ölçek ile elde edilen veriler analiz edilirken, her bir veri için frekans ve yüzdeler Google Formlar Uygulaması aracılığı ile otomatik olarak hesaplanmıştır. Araştırma sonucuna göre; ilköğretim din kültürü ve ahlak bilgisi dersinin programında yapılan son değişiklikler, programın uygulayıcısı olan öğretmenlere göre, günümüzün değişen şartlarına ve eğitim alanında ortaya çıkan yeniliklere uyum sağlama konusunda oldukça başarılı görünmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to indicate the problems and deficiencies and determine the efficiency of the most update curriculum of the Religion and Ethics Lesson, that has been applied to the secondary schools in 2018-2019 academic year. Objectives, content, process and evaluation aspects of the curriculum are evaluated by survey method. We used the assessments of teachers. The universe of this research is one hundred Religion and Ethics Lesson teachers, 35 percent of whom live in Ağrı province, and rest of them live in twenty nine other cities of Turkey. Scanning model was used for the evaluation of the curriculum, objectives, content, learning process and evaluation parts. Percentage and frequency calculations for each data are automatically calculated by Google forms application while analyzing the data obtained by scale. After percentage and frequency calculations, teacher assessment results are transferred into tables and interpreted. At the end of the research, it is found that the Religion and Ethics Lesson teachers have mostly positive judgments about the curriculum. Updates and renewals are found successful in point of today's changing conditions and innovations in education