Farklı sıklık ve sürede alt kültürü yapılan beauveria bassiana izolatlarının spodoptera littoralis üzerindeki etkinliği
Effects of successive subculturing of beauveria bassiana isolates on spodoptera littoralis
- Tez No: 550103
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Zararlılara karşı kullanılan mücadele yöntemlerinden biri olan biyolojik mücadele programları içerisinde yer alan entomopatojen funguslar önemli bir yere sahiptir. Entomopatojen fungusların tarımsal ürünlerde toksik kalıntı bırakmamaları, yararlı böceklere ve hedef dışı canlılara zararlı olmamalarından dolayı mikrobiyal insektisit olarak kullanılmalarında tercih edilen en önemli özellikleridir. Ayrıca çevreye, insanlara ve hayvanlara karşı oldukça güvenlidir. Toprak, funguslar için önemli bir depo yeri olup, birçok entomopatojen fungus türü çoğunlukla topraktan izole edilmiştir. Toprakta yaşayan entomopatojen funguslar karasal ekosistemin önemli bir parçasını oluştururlar ve toprakta yaşayan birçok böceğin popülasyon seviyelerini düzenlemede önemli rol oynarlar. Entomopatojen fungusların birçok türü zararlı böceklerin mücadelesinde kullanılmak üzere biyopestisit olarak ticarileştirilmiştir. Bundan dolayı mikrobiyal insektisit olarak seçilecek fungusların pestisit toleransları yüksek olmalı ve ürün yetiştirme sisteminde canlı kalabilmelidir. Fungal biyopestisitlerin kitlesel üretiminde fungusların zararlılara karşı etkili olmalarının yanında in vitro koşullarda devamlı olarak alt kültüre alındıklarında virülanslarını korumaları da oldukça önemlidir. Birçok entomopatojen fungus türü besiyeri ortamında kültüre alındıklarında spor üretimini yâda virulanslarını kaybetme eğilimindedirler. Bu çalışmada Isparta ili ve ilçelerinin topraklarından 2014 yılında izole edilmiş olan Beauveria bassiana'ya ait BMAUM-E2001, BMAUM-E2003, BMAUM-E6001 ve BMAUM-M6001 izolatın 12 altkültür formlarının miselyum gelişimi ve tarımsal ürünlerde önemli ekonomik kayıplara yol açan Spodoptera littoralis üzerindeki etkinlikleri belirlenmiştir. BMAUM-E2001 izolatı dışındaki tüm izolatların uygulama yapılan altkültür formları S. littoralis larvaları üzerinde oldukça virülent oldukları ve 5 günde %100 ölüme neden olduğu belirlenmiştir. Bu izolatların 1-12. altkültürlerinin miselyum gelişimleri zamana bağlı olarak doğrusal bir eğim göstermiştir. En son yapılan 12. altkültürde bile izolatların virülanslığını kaybetmediği ve besiyeri ortamında gelişimini ve spor üretimini tamamladığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Entomopathogenic fungi has an important place in biological control programs against pest insects. They have efficiency and safety for humans and other non-target organisms. They leave less or no residue in food. They are ecologically safe, so that they are perfect candidate for using as a microbial insecticide. Soil is an important storage place for fungi and many entomopathogenic fungi are often isolated from soil. They are an important part of terrestrial ecosystems and they play an important role in the population regulation of many soil living insects. Many entomopathogenic fungi species has been commercialized as biopesticides to control insect pests. The fungi selected for microbial pesticides should have high pesticide tolerances and be able to stay alive in cropping systems. In addition to effectiveness of entomopathogenic fungi in the mass production of fungal biopesticides, it is important to maintain their virulence in vitro successive subculturing. Many entomopathogenic fungi tend to lose their virulence and spore production in vitro subculturing. In this study, the effect of 12 successive in vitro subcultures of four pathogenic strains of Beauveria bassiana (BMAUM-E2001, BMAUM-E2003, BMAUM-E6001 ve BMAUM-M6001), isolated from soil in Isparta province and districts in 2014 was studied on Spodoptera littoralis, an important pest of cotton and vegetable cultivation. In addition to that, colony development and spore germination of each subcultures was evaluated on artificial media. Subculture forms of all isolates except BMAUM-E2001 isolate were found to be highly virulent on S. littoralis larvae and caused 100% death in 5 days. The mycelial growth of 1-12th subcultures showed a linear gradient in time. Even in the last 12th subculture, the isolates did not lose their virulence and completed their development and spore production.