Dijital hikâyelerin değerler eğitimine yönelik tasarımı ve incelenmesi
Design and analysis of digital stories for values education
- Tez No: 960558
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ERTUĞRUL KÜPELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu araştırmanın amacı, görsel sanatlar öğretmeni adaylarının, değerler eğitimi kapsamında atasözlerine dayalı dijital hikâyeler tasarlama süreçlerinin, değerler eğitimine yönelik tutumları ve dijital hikâye tasarım becerileri üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırma, 2023-2024 ve 2024-2025 eğitim-öğretim yılları güz döneminde, Ankara ili, Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Anabilim Dalı'nda öğrenim gören 20 öğretmen adayı ile yürütülmüştür. Bu Araştırmada araştırmanın amacına yönelik verileri elde etmek amacıyla nicel araştırma yöntemlerinden yarı deneysel desenden yararlanılmıştır. Verilerin toplandığı katılımcılar uygun örnekleme yöntemiyle belirlenmiştir. Çalışmada Veri toplama aracı olarak Çetin (2018) tarafından geliştirilen“Değerler Eğitimi Tutum Ölçeği”ve araştırmacı tarafından geliştirilen“Dijital Hikâye Değerlendirme Ölçeği”kullanılmıştır. Uygulama sürecine geçilmeden önce veri toplama aracı olarak belirlenen test ve ölçek her iki gruba da ön test olarak uygulanmıştır. Araştırmanın Deney grubundaki öğretmen adayları (N=10), değerler eğitimi ve dijital hikâye anlatımı konusunun öğretimi ile dijital hikâye tasarlama etkinlikleri uygulanmıştır. Kontrol grubundaki öğretmen adayları (N=10) ise yalnızca dijital hikâye anlatımı konusu öğretilmiş ve benzer şekilde dijital hikâye tasarlamaları sağlanmıştır. Daha sonra değerler eğitimi tutum ölçeği her iki gruba da son test olarak uygulanmıştır. Uygulama süreci toplam 8 hafta sürmüştür. Öğretmen adaylarının yapmış oldukları dijital hikâyeler beş uzman tarafından değerlendirilmiştir. Verilerin analizinde IBM SPSS Statistics 27 paket programı ve Microsoft Excel aracılığıyla analiz edilmiş olup tüm analizlerde anlamlılık (p) değeri 0,05 olarak alınmıştır. Analiz sürecinde ilk olarak tanımlayıcı istatistiklere bakılmış, grupların büyüklüğü (n=10) 30'dan küçük olmasından dolayı araştırmada parametrik olmayan testlerin uygulanmasında karar verilmiştir. Sonraki süreçte ilişkisel analizler kapsamında fark testleri yapılmış, ön test-son test karşılaştırmalarında ise fark testleri ve Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre, deney ve kontrol gruplarının Değerler Eğitimi Tutum Ölçeği ön test puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Benzer şekilde, uygulama sonrası yapılan son test puan ortalamaları arasında da istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir. Araştırmacı tarafından geliştirilen dijital hikâye değerlendirme ölçeği beş farklı uzman tarafından değerlendirilmiş ve ölçek geçerliliği sağlanmış bir kavram testidir. Deney grubu, kontrol grubuna kıyasla birçok değer ve tasarım maddesinde daha yüksek ortalama puanlar almıştır. Deney grubunun kontrol grubuna kıyasla vatanseverlik kategorisinde anlamlı derecede daha yüksek bir puan aldığı görülmektedir. Diğer kategorilerde (adalet, dostluk, dürüstlük, özdenetim, sabır, saygı, sevgi, sorumluluk ve yardımlaşma) ise istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık görülmemiştir. Bu durum, dijital hikâye oluşturma sürecinde yapılandırılmış bir rehberlik ve uygulama desteği alan öğrencilerin daha etkili ürünler ortaya koyduğunu, ancak farkın her zaman istatistiksel olarak anlamlı düzeye ulaşmadığını göstermektedir. Bu sonuçlar, dijital hikâye anlatımının değer aktarımında etkili bir yöntem olduğunu göstermektedir. Araştırma, dijital hikâye anlatımı ile değer öğretimi arasında anlamlı bir ilişki olduğunu ortaya koyarak, bu yöntemin öğretmen eğitim programlarına entegrasyonunun önemine dikkat çekmektedir. Son olarak, atasözleri gibi kültürel unsurların dijital içeriklerle desteklenerek değer aktarımını güçlendirdiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effects of designing digital stories based on proverbs within the scope of values education on visual arts pre-service teachers' attitudes toward values education and their digital story design skills. The study was conducted with 20 pre-service teachers enrolled in the Department of Fine Arts Education at Gazi University, Faculty of Education, Ankara, during the fall semesters of the 2023–2024 and 2024–2025 academic years. This research employed a quantitative research method and adopted a quasi-experimental design. Participants were determined using a purposive sampling method. Data were collected using the“Values Education Attitude Scale”developed by Çetin (2018) and the“Digital Story Evaluation Scale”developed by the researcher. Before the intervention, both groups were administered a pre-test using these instruments. The experimental group (N=10) received instruction on values education and digital storytelling, followed by digital story design activities. The control group (N=10) received only digital storytelling instruction and similarly created digital stories. At the end of the implementation process, the attitude scale was applied as a post-test to both groups. The implementation process lasted for eight weeks. The digital stories created by the pre-service teachers were evaluated by five experts. Data were analyzed using IBM SPSS Statistics 27 and Microsoft Excel. The significance level was set at p < .05 for all statistical analyses. Due to the small group size (n=10), non-parametric tests were employed. Difference tests and the Wilcoxon Signed-Rank Test were used to compare pre- and post-test scores. According to the findings, there was no statistically significant difference between the pre-test and post-test scores of the experimental and control groups on the Values Education Attitude Scale. The Digital Story Evaluation Scale developed by the researcher was validated through expert evaluation and found to be a reliable instrument. The experimental group scored higher than the control group in many value and design-related items. Specifically, a statistically significant difference was observed in the“patriotism”category in favor of the experimental group. However, no statistically significant differences were found in other value categories (justice, friendship, honesty, self-control, patience, respect, love, responsibility, and helpfulness). This suggests that structured guidance and instructional support in the digital storytelling process lead to the production of more effective outcomes, although not always to a statistically significant degree. These results indicate that digital storytelling is an effective method for values transmission. The study highlights the importance of integrating this method into teacher education programs. Finally, it was observed that supporting value transmission with digital content based on cultural elements such as proverbs enhances the impact of values education.