Agrotis segetum denis schiff (lepidoptera noctudiae) lavralarında ovaryol kılıfının farklılaşması
  1. Tez No: 55022
  2. Yazar: SONGÜL GÖÇMEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ZEKİYE SULUDERE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 27
Özet
AGROTIS SEGETUM DENİŞ & SCHIFF. (LEPIDOPTERA: NOCTUIDAE) LARVALARINDA OVARYOL KILIFININ FARKLILAŞMASI (Yüksek Lisans Tezi) Songül GÖÇMEN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 1996 ÖZET Agrotis segetum Deniş & Schiff. (Lepidoptera: Noctuidae) larva ve prepupu iğ şeklinde bir çift ovaryuma sahiptir. Her ovaryumda dört ovaryol bulunur. Her bir ovaryol tunica propria, tek tabakalı kübik epitel ve ince bir bazal laminadan oluşan bir ovaryol kılıfı ile çevrilidir. Ovaryol kılıfı, bağ dokusu ve dış kılıf ovaryum kılıfını oluşturur. Ovaryol kılıfımdaki yapısal değişiklikler gösterilerek açıklanmıştır. Anahtar Kelimler: Agrotis segetum, Lepidoptera, Noctuidae, Ovaryol kılıfı
Özet (Çeviri)
DIFFERANTIATION OF OVARIOLAR SHEATH IN AGROTIS SEGETUM DENIS & SCHIFF. (LEPIDOPTERA: NOCTUIDAE) LARVAE (M.Sc. Thesis) Songül GÖÇMEN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 1996 ABSTRACT Larvae and prepupae of Agrotis segetum Denis & Schiff. (Lepidoptera: Noctuidae) have a pair of spindle shaped ovaries. Every ovary composed of four ovarioles. Each ovariole is covered an ovariolar sheath composed of tunica propria, a simple cuboidal epithelium and a thin basal lamina. Ovarian sheath is formed by ovariolar sheath, connective tissue and outer sheath. Structural changes in the ovariolar sheath are described and illustrated. Key Words : Agrotis segetum, Lepidoptera, Noctuidae, TEM, Ovarioler sheath