Diskriminant analizinin matematiksel programlama teknikleri ile karşılaştırılması ve bir uygulama
- Tez No: 55023
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HASAN BAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
DİSKRİMİNANT ANALİZİNİN MATEMATİKSEL PROGRAMLAMA TEKNİKLERİ İLE KARŞILAŞTIRILMASI VE BİR UYGULAMA (YÜKSEK LİSANS TEZİ) AHMET GÜL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MART 1996 ÖZ Birimleri gruplara ayırmak, yeni gözlenmiş bir birimin hangi gruptan geldiğini belirlemek için Diskriminant Analizi yaygın bir şekilde kullanılmaktachr. Birimlerin hangi gruptan geldiği Diskriminant Fonksiyonu yardımı ile bulunmaktadır. Grupları birbirinden ayıran bu ayırıcı fonksiyon (Diskriminant Fonksiyonu) Matematiksel Programlama teknikleri yardımı ile de bulunması mümkündür. Bu çalışmada amaç, geleneksel ayırıcı yaklaşımlara daha basit bir alternatif sağlamaktır. Burada“basit”sözcüp ile daha anlaşılır ve daha kullanılabilir (arttrnlmış esnekliğe bağlı olarak) olmasını ima ediyoruz. Şunu da belirtmeliyiz ki, ne klasik metotların tam bir eleştirisini yapacağız, ne de işe yaramaz olduklarını öne süreceğiz. Daha çok ayırıcı yaklaşımların olumlu taraflarını açığa çıkarmak üzerinde duracağız. Bilim Kodu : 4060101 Anahtar Kelimeler : Diskriminant Analizi, Doğrusal Programlama Sayfa Adedi : 76 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Hasan BAL II
Özet (Çeviri)
The comparison of the Discriminate Analysis and Mathematical Programming techniques with an application MScThesis Ahmet GÜL GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY March 1996 ABSTRACT Discriminate Analysis is used widely, to separate the units into groups and to determine to which group belongs any unit that is already observed. From which group the units come can be found out by the help of Discrnninate Function. It is also possible to find this separator function (Discriminate Function) by the help of Mathematical Progıımıming Techniques. The purpose of this study is to provide a simple alternative to the traditional separator approaches. Here what we mean by the word“simple”is more clearly and more useful (depending on increased elasticity). We should also notice that, we will neither criticize the classical methods, nor claim that these classical methods are useless. We shall emphasize more, the constructive sides of separator approaches. Science code :4060101 Key Words : Discriminate Analysis, Linear Programming Number Of Page :76 Adviser : Associated. Prf. Hasan BAL III