Social representations on children's television programming: A case for nonnative speaking children in Turkey
Çocuk televizyon programlarındaki sosyal temsiller: Türkiye'de anadili Türkçe olmayan çocuklara yönelik çalışma
- Tez No: 550248
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VOLKAN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Radyo-Televizyon, Education and Training, Radio and Television
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalışma ile anadili Türkçe olmayan çocukların hangi medya programlarına ne derecede maruz kaldıkları ve bu programların içeriğinin sosyal temsiller ve sosyal kimlik bakış açılarıyla incelenmesi amaçlamaktadır. Çalışma Şanlıurfa'da yürütülmüş, veri toplama süreci 2018 yılı Şubat-Mart aylarında planlanmış ve yaklaşık bir ay sürmüştür. Çalışmaya 271 kişi katılmıştır, katılımcıların 124'ü anadili Türkçe olmayan ve 4-6 yaş grubu aralığında olan çocuklar, 124'ü bu çocukların annesi ve 23'ü anaokulu öğretmenidir. Çalışma iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde katılımcılarla görüşmeler yapılmıştır, bu aşamada çocuklar için Çocuk Görüşme Formu, anneler için Anne Görüşme Formu, okul öncesi öğretmenleri için Öğretmen Görüşme Formu kullanılmıştır. İkinci bölümde, görüşmeler yoluyla elde edilen çocukların sosyal temsillerinin içerik analizi Çocukların Sosyal Temsillerinin İçerik Analizi için Kod Çizelgesi kullanarak yapılmıştır. Çalışma hem betimsel hem de nitel araştırma bulgularına sahiptir. Bu bulgular çocukların çoğunun Gerbner'in teorisine göre ağır izleyici grubunda olduğunu göstermektedir. Sosyal temsiller açısından ise, çocukların en fazla tercihettikleri çizgi filmler Niloya, Pepee, İstanbul Muhafızları ve Maşa ile Koca Ayı olmuştur. Bu programlarda anadili Türkçe olmayan çocukların temsil edilmediği tespit edilmiştir, bu durumun da sosyal kimlik gelişimlerine olumsuz etki edeceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The current study aims to explore to what extend and which media programs do nonnative speaking children are subjected to, and the examination of these program contents with the perspectives of social representatons and social identity. The study was conducted in Şanlıurfa, the data collection process took approximately one month, planned in 2018, February-March. 271 individuals participated to the study, 124 of them were nonnative speaker children between the ages of 4 and 6, 124 were mothers of these children and 23 of them were preschool teachers. The study comprises two phases. In the first phase, interviews were conducted with participants. During this phase, Child Questionnaire Form was used for children, Mother Questionnaire Form was utilized for mothers and, Teacher Questionnaire Form had put into practice for preschool teachers. In the second phase, by using Codebook for Content Analysis of Children's Social Representations, the content analysis of children social representations which were received via interviews has been run. The study has both of descriptive and qualitative research findings. These findings pointed out that most of the children are heavy viewers according to Gerbner's Cultivation Theory. In terms of social representations, the most preferred cartoons of children were Niloya, Pepee, İstanbul Muhafızları and Maşa ile Koca Ayı. It was determined that in these programs, nonnative speaking children were not represented, and the situation is also assumed to have a negative impact on social identity development of these children.