Öğretmenlerin örgütsel adalet algılarının örgütsel bağlılığa ve iş doyumuna ilişkin etkisinin incelenmesi
Investigation of the impact of organizational justice perceptions of teachers on organizational commitment and job satisfaction
- Tez No: 550286
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VİCDAN ALTINOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmanın amacı; örgütsel adalet, iş doyumu ve örgütsel bağlılık algılarının eğitim kurumlarında da etkili ve verimli çalışmanın anahtarlarından biri olduğu noktasından hareketle; öğretmenlerin demografik özelliklerinin; örgütsel adalet, iş doyumu ve örgütsel bağlılık algıları ile olan ilişkileri ve demografik değişkenlere göre incelemektir. Araştırma, genel tarama modellerinden karşılaştırma türü tarama modeli ile yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini Konya İli Kulu İlçesindeki eğitim bölgesi sınırları içerisinde bulunan devlet ortaokullarında görev yapan öğretmenler oluşturmaktadır. Araştırmada anket yöntemi kullanılmış ve Örgütsel Adalet Ölçeği, Minnesota İş Tatmini Ölçeği ve Örgütsel Bağlılık Ölçeği ile veriler toplanmıştır. Verilerin analizinde t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA), çoklu regresyon analizinden yararlanılmıştır. Ayrıca frekans dağılımlarına, ortalama değerlerine ve bağımsız değişkenlerin anlamlılık değerlerine bakılmıştır. Öğretmenlerin; cinsiyet durumları ile iş doyumu, örgütsel adalet düzeyleri; medeni durumları ile örgütsel adalet; eğitim durumu ile örgütsel bağlılık; kıdem durumu, çalışma süresi ile örgütsel adalet arasında anlamlı bir ilişki söz konu iken; öğretmenlerin; medeni durumları ile iş doyumu ve örgütsel bağlılık; yaş durumu ile iş doyumu ve örgütsel adalet; eğitim durumu ile iş doyumu arasında bir ilişki bulunmamıştır. Sonuç olarak öğretmenlerin örgütsel adalet algılarıyla örgütsel bağlılık ve iş doyumu algıları arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Bu anlamda sonuçlar genel olarak değerlendirildiğinde örgütsel adaletin iş doyumu ve örgütsel bağlılığı etkilediği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is; From the point of perception of organizational justice, job satisfaction and organizational commitment as one of the keys to effective and efficient working in educational institutions; demographic characteristics of teachers; The aim of the course is to examine the relationships between organizational justice, job satisfaction and organizational commitment and demographic variables. The research was carried out by using the type of screening model from the general screening models. The universe of the study consists of teachers working in state secondary schools within the boundaries of the education zone in Kulu District of Konya Province. The questionnaire method was used in the study and data were collected with Organizational Justice Scale, Minnesota Job Satisfaction Scale and Organizational Commitment Scale. In the analysis of the data, t-test and one-way analysis of variance (ANOVA) and multiple regression analysis were used. In addition, frequency distributions, mean values and significance values of independent variables were examined. teachers; gender and job satisfaction, organizational justice levels; organizational justice with marital status; organizational commitment to education; While there is a significant relationship between seniority status, working time and organizational justice; teachers; job satisfaction and organizational commitment with marital status; job satisfaction and organizational justice with age; There was no relationship between education level and job satisfaction. As a result, a significant relationship was found between teachers' perceptions of organizational justice and perceptions of organizational commitment and job satisfaction. In this sense, when the results are evaluated in general, it is seen that organizational justice affects job satisfaction and organizational commitment.