Kurumsal sosyal sorumluluk ve çalışanların örgüte bağlılığı arasındaki ilişki bir araştırma
A research on the relationship between corparate social responsibility and organizational comitment
  1. Tez No: 550316
  2. Yazar: AYSUN KAÇIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİN OKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Günümüzde işletmelerin faaliyetlerinde kurumsal sosyal sorumluluk ön plana çıkarılmaya başlanmıştır. Kuruluşlar artık sadece ekonomik olarak birer varlık değil, aynı zamanda sosyal birer kuruluş olarak da değerlendirilmektedir. İşletmenin başarısı, sadece kazancı maksimize etmekle değil, bu kazancı toplumsal hedeflere yöneltip, toplumun değer ölçülerine uygun politikalar belirleyerek faaliyetlerini sürdürmesiyle artan oranda bağlantılı hale gelmiştir. Bu çalışmada, işletmelerin kurumsal sosyal sorumlulukları ekonomik, yasal, ahlaki ve gönüllü sorumluluklar olmak üzere dört boyutlu yaklaşım ile ele alınmış ve çalışanların söz konusu kurumsal sosyal sorumluluk algılamalarının örgütsel bağlılıkları ile ilişkisi araştırılmıştır. Araştırma T. Garanti Bankası Gönüllü Yoncalar faaliyetlerinde yer alan çalışanlar üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonuçları, çalışanların kurumlarının ekonomik, yasal, ahlaki ve gönüllü sorumlulukları ile örgütsel bağlılıkları arasındaki ilişkinin pozitif olarak algılandığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, corporate social responsibility is started to be emphasized in the activities of institutions. Establishments are no longer assessed not only as an economic asset, but also as a social establishments. The success of the business has become increasingly linked not only by maximizing earnings, but by directing this benefit to social goals and by sustaining its activities by setting policies appropriate to the value of society. In this study, the corporate social responsibilities of the institutions were dealt with four-dimensional approach, namely economic, legal, moral and voluntary responsibilities, and the relationship of employees' corporate social responsibility perceptions with organizational commitment was investigated. The study was conducted on the employees who participated in the activities of T. Garanti Bank Voluntary Clovers. The results of the study show that the relationship between the economic, legal, moral and voluntary responsibilities of employees' institutions and their organizational commitment is perceived as positive.