Başarılı teknolojik girişimlerin küresel gelir dağılımına etkisi
The effect of successful technological developments on global income distribution
  1. Tez No: 550319
  2. Yazar: MURAT DOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMEL YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Girişimcilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmanın amacı, geniş bir perspektiften küresel girişimcilik literatürüne yaklaşmaktır. Dünyada dikkatleri çekmeyi başaran bu kavramın önemi yalnızca işletmeler bazında değil makro ölçekte ekonomilere olan etkileri açısından da vurgulanmıştır. Bu bağlamda yayınlanan küresel girişimcilik endeksleri karşılaştırmalı olarak irdelenmiş ve başarılı girişimcilik örnekleri gösterilmiştir. Başarılı teknolojik girişimlerin küresel gelir dağılımına etkisi analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to approach the global entrepreneurship literature from a broad perspective. The importance of this concept, which succeeds in attracting attention in the world, is emphasized not only in terms of enterprises but also in terms of its effects on economies in macro scale. In this context, published global entrepreneurship indices are examined comparatively and successful examples of entrepreneurship are shown. The effect of successful technological initiatives on global income distribution is analyzed.