Her özaltgrubu NC-grup olan lokal nilpotent p-grupları
- Tez No: 55037
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ OSMAN ASAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu tez çalışmasında NC -p-gruplannın yapısı araştırılmıştır. Dk defa J. Otal ve M. Pena tarafından tanımlanan ve çalışılan NC -p-gruplanmn araştırılmasına [1] de AO. Asar devam etmiş ve bu gruplara ait genel nitelikte ilk sonuçlan elde etmiştir. [1] ve [3] de bir NC -p-grubunun“normalleyen şartı”ek hipotezi aranda, böyle bir grubun NF -grubu olan bir epimorfik görüntüsünün olup olmadığı, problemi araştırılmıştır. Biz de yukardaki problemi, öz merkezleyenlerin nilpotent olması, ek hipotezi altoda inceledik ve böyle bir grubun epimorfik görüntüsünün NF-grup olmasına ait bir yeter şart verdik. Ayrıca her özaltgrubu NC-grubu olan bir lokal nilpotent p-grubun kendisinin de NC-grup olması için de bir yeter şart verip [2] deki Teorem C nin bir genellemesini elde ettik.
Özet (Çeviri)
in this thesis the structure of NC -p-groups has been investigated. NC -p- groups were defined and investigated for the first time by J. Otal and M. Pefia Later A.O. Asar in [1] continued the investigation of these groups and obtained some general results about them. The problem that whether ör not an NC -p-group has an epimorphic image which is an NF-group was studied in [1] and [3] under the additional condition of the“normalizer condition”. in the present work we have continued the study of the above problem under the additional hypothesis that proper centralizers in every epimorphic image of the group in question be nilpotent and we have given a sufficient condition for such a group to have an epimorphic image which is an NF-group. Furthermore we have given a sufficient condition for a locally nilpotent p-group in which every proper subgroup is an NC-group to be an NC-group and we have optained a generalization of Theorem C in [2].