E sınıfı rezonanslı invertörde optimizasyonun incelenmesi ve frekans artırıcı bir yöntem
  1. Tez No: 55038
  2. Yazar: YILMAZ SAVAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. DOĞAN ÇALIKOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Eğitim ve Öğretim, Electrical and Electronics Engineering, Education and Training
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
E - SINIFI REZONANSI! İNVERTÖRDE OPTİMİZASYONUN İNCELENMESİ VE FREKANS ARTIRICI BÎR YÖNTEM (Doktora Tezi) Yılmaz SAVAŞ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ A?USTOS 1996 ÖZ Bu çalışmada E-sınıfı rezonaııslı dc/dc konvertörün temel devresi olan E- sınıfı rezonanslı invertörün optimum çalışma durumlarının analizi yapılmıştır. Bu analizlerde optimum çalışma durumları için güç ve frekans ilişkileri incelenmiştir. Hem simulasyon sonuçlarına hem de deneysel sonuçlara göre şok bobininin değeri azaltıldığı yada frekans değeri artırıldığında yada yük direnci değerinin optimum değerinin altma düşürülmesi durumunda, yeni bir yaklaşımla anahtar eleman olarak kullanılan transistorun emiteri ile toprak araşma bir seri diyot eklenerek devrenin optimum çalışma koşullarının devamlılığı sağlanmıştır. Böylece optimum çalışma durumu bozulmadan* devrenin maksimum çalışma ferkans sınırı artırılırken, yük direncinin değeri geniş sınırlar içerisinde değiştirilebilmiş olmaktadır. Bilim kodu : 2251001 Anahtar kelimeler : E-sımfi, invertör Sayfa adedi : 101 Tez yöneticisi : Prof. Dr. Doğan Çalıkoğlu
Özet (Çeviri)
AN INVESTIGATION ON OPTIMIZING CLASS - E RESONANT INVERTER AND A METHOD FOR INCREASING THE FREQUENCY (Ph. D. Thesis) Yılmaz SAVAŞ GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY AUGUST 1996 ABSTRACT In this study, optimum working condition of class E resonant inverter that is the main circuit of dc/dc class E resonant converter has been analysed. In this analysis power and frequency relationshop in optimum working conditions has been examined according to both the simulation results and the results of experiments, the continuity of optimum working conditions has been kept even when; the value of RFC is decreased or the frequency increased or the value of resistive load is decreased below the optimum values. These results have been achieved using a new approach which is adding a serial diode to the switch component. Science code Key words Page number Adviser 2251001 Class-E, inverter 101 Prof. Dr. Doğan Çalıkoğlu