Are women and men's atypical educational choices punished? gender system justification, ambivalent sexism, and precarious manhood
Kadın ve erkeklerin atipik eğitim seçimleri cezalandırılır mı? cinsiyetçi sistemi meşrulaştırma, çelişik duygulu cinsiyetçilik ve kırılgan erkeklik
- Tez No: 550669
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY SAKALLI UĞURLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Mevcut tez, kadın veya erkek öğrencilerin azınlık cinsiyet olduklarında üniversite bölümlerinde ayrımcılığa uğrayıp uğramadıklarını araştırmayı amaçlamaktadır. Bir kadın veya bir erkek karşı cinsin ağırlıklı olduğu bir bölümde okuduğunda, kuralcı cinsiyet kalıpyargılarını ve cinsiyet statüsünü ihlal eden biri olarak kabul edilebilir ve cezalandırılabilir. Çünkü üniversiteler cinsiyet hiyerarşisinin bir parçasıdır ve cinsiyet ayrımı üniversitede bulunmaktadır. Ayrıca, sistemi meşrulaştırma, çelişik duygulu cinsiyetçilik ve kırılgan erkekliğin, öğrencilerin cinsiyet tipikliği durumu ile onlara karşı ayrımcılık arasındaki ilişkiyi modere edeceği öngörülmektedir. Bu tez, amaçlarına ulaşmak için dört çalışma uygulamaktadır. İlk çalışma (a), kadınlara ve erkeklere en uygun bölümlerin, sırasıyla, Okul Öncesi Öğretmenliği ve İnşaat Mühendisliği olarak algılandığını bulmuştur. İkinci çalışma (b) cinsiyet azınlık olan öğrencilerin, ama çoğunluk cinsiyet olanların değil, bölüm seçerken yakınları tarafından ilgili bölümleri seçmemeleri konusunda uyarıldığını göstermiştir. Üniversitede cinsiyet azınlık öğrencilere yönelik ayrımcılığı test etmek için iki çalışma tasarlanmıştır. Birincisinde (c) komunal profillere oranla eylemli profilerin, bölümü temsil etmede daha fazla puan aldıkları bulunurken korumacı cinsiyetçilik arttıkça, komunal kadın adayların bölümü temsil etmek için daha uygun olarak değerlendirildikleri görülmüştür. İkincisi ise (d), eylemli profillerin, komunal profillere oranla, lisansüstü eğitime kabul edilme ihtimalinin daha yüksek olduğunu bulmuştur. Bulgular, bazı üniversite bölümlerinin tek cinsiyete uygun olarak algılandığını, atipik eğitim tercihlerinin öğrencilerin yakınları tarafından engellenmek istendiğini ve korumacı cinsiyetçiliğin komunal kadınlar için pozitif bir ayrımcılığın olup olmayacağının önemli bir göstergesi olduğunu göstermektedir. Sonuçlar cinsiyetçilik, kalıpyargı içeriği modeli, sistemi meşrulaştırma ve erkekliğin ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Current dissertation aimed to investigate whether female or male students are discriminated in university fields when they are gender minority. When a woman or a man study in an opposite-gender-oriented field, she/he could be regarded as a violator of prescriptive gender stereotypes and gender status-quo and could be punished. Because universities are part of gender hierarchy and gender segregation exists at the universities. It is, also, thought that system justification, ambivalent sexism, and precarious manhood could moderate the relationship between gender typicality situation of students and discrimination against them. This dissertation implemented four studies to reach its goals. The first study (a) found that the most suitable fields for woman and man were perceived as Early Childhood Education and Civil Engineering, respectively. The second study (b) revealed that gender minority students are warned by their families during field selection not to choose desired field but not gender majorities. Two studies were designed to test discrimination against gender minority students at the university. The first one (c) revealed that agentic profiles received significantly more scores to represent the field compared to communal profiles and as the benevolent sexism scores increase, communal female candidates are evaluated as more suitable for representing the field. The second one (d) found that agentic profiles are more likely to be accepted to graduate education compared to communal profiles. Findings mainly suggest that some university fields are perceived as one-gender-suitable, atypical educational choices are wanted to be hampered by families, and ambivalent sexism is an important indicator whether there will be positive discrimination for communal women or not. Results are discussed in light of sexism, stereotype content model, system justification, and manhood.