İş yeri nezaketsizliği ve sanal kaytarma arasındaki ilişkide örgütsel sinizmin aracılık rolü
The mediating role of organizational cynicism in the relationship between workplace incivility and cyber slacking
- Tez No: 740036
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEYDA NUR SEÇKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 239
Özet
Araştırmanın temel amacı, iş yeri nezaketsizliği ve sanal kaytarma arasındaki ilişkide örgütsel sinizmin aracılık rolünü incelemektir. Araştırma Karayolları 18. Bölge Müdürlüğü'nde (KGM) yürütülmüştür. Araştırmanın örneklem grubunu, Karayolları 18. Bölge Müdürlüğü'nde (KGM) çalışan 407 personel oluşturmaktadır. Bu personeller kolayda örneklem yöntemi ile seçilmiştir. Araştırma kapsamında, Karayolları 18. Bölge Müdürlüğü'nde çalışan personelin görüşleri iş yeri nezaketsizliği ölçeği, örgütsel sinizm ölçeği, sanal kaytarma ölçeği ve sosyal beğenirlik ölçeği aracılığıyla elde edilmiştir. Ayrıca, personelin demografik bilgilerine ilişkin kişisel bilgi formundan da yararlanılmıştır. Yapılan bu araştırmada kamu kurumlarında iş yeri nezaketsizliğine uğrayan çalışanların örgüte karşı sinik tutumlar geliştirmeleri ve bu durum sonucunda da sanal kaytarma davranışlarına ağırlık verme durumları ele alınmıştır. Araştırma hipotezlerinin incelenmesi için kurulan modeller Amos programı yardımı ile yapısal eşitlik modeli üzerine kurulmuştur. Araştırmada iş yeri nezaketsizliğinin, sanal kaytarmanın ve örgütsel sinizmin cinsiyet, yaş, medeni durum ve unvana göre farklılıkları incelendiğinde sadece örgütsel sinizmin yaşa göre farklılaştığı tespit edilmiştir. Araştırmada iş yeri nezaketsizliğinin örgütsel sinizmin alt boyutları olan duyuşsal, bilişsel ve davranışsal sinizmle pozitif yönde bir ilişkisinin olduğu sonucu ortaya konmuştur. İş yeri nezaketsizliği ile önemli sanal kaytarma arasında bir ilişki olduğu, iş yeri nezaketsizliği ile önemsiz sanal kaytarma arasında ise, herhangi bir ilişki olmadığı sonucu elde edilmiştir. İş yeri nezaketsizliği ile önemli sanal kaytarma arasındaki ilişkide bilişsel sinizmin aracılık rolü olduğu tespit edilirken, iş yeri nezaketsizliğinin önemli sanal kaytarma üzerindeki etkisinde ise duyuşsal ve davranışsal sinizmin ise, aracılık rolünün olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the research is to examine the mediating role of organizational cynicism in the relationship between workplace incivility and cyberloafing. The research was carried out at the 18th Regional Directorate of Highways (KGM). The sample group of the research consists of 407 personnel working in the 18th Regional Directorate of Highways (KGM). These personnel were selected by the convenience sampling method. Within the scope of the research, the opinions of the personnel working in the 18th Regional Directorate of Highways were obtained through the workplace incivility scale, organizational cynicism scale, cyberloafing scale and social desirability scale. In addition, the personal information form regarding the demographic information of the personnel was also used. In this study, it is discussed that employees who have been subjected to workplace incivility in public institutions develop cynical attitudes towards the organization and as a result of this situation, they give weight to cyberloafing behaviors. The models established for the study of research hypotheses were based on the structural equation model with the help of the Amos program. In the study, when the differences of workplace incivility, cyberloafing and organizational cynicism according to gender, age, marital status and title were examined, it was found that only organizational cynicism differed according to age. As a result of the research, it was found that workplace incivility has a positive relationship with affective, cognitive and behavioral cynicism, which are the sub-dimensions of organizational cynicism. It has been concluded that there is a relationship between workplace incivility and significant cyberloafing, and there is no relationship between workplace incivility and insignificant cyberloafing. Cognitive cynicism has been found to have a mediating role in the relationship between workplace incivility and significant cyberloafing, while affective and behavioral cynicism has not been found to have a mediating effect on the effect of workplace incivility on significant cyberloafing.