Benzin motorlu taşıtlarda hız yakıt ekonomisi ilişkisinin deneysel olarak incelenmesi
  1. Tez No: 55086
  2. Yazar: İHSAN BATMAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BİLGE ERDİLLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
BENZİN MOTORLU TAŞITLARDA HIZ - YAKIT EKONOMİSİ İLİŞKİSİNİN DENEYSEL OLARAK İNCELENMESİ (DOKTORA TEZİ) İhsan BATMAZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ekim 1996 OZ Dört temel konu üzerinde hazırlanan bu çalışmada ilk bölümde literatüre dayalı genel bilgiler, ikinci bölümde ise yakıt tüketimine etkiyen faktörler ele alınmıştır. Üçüncü bölümde konu ile ilgili uluslararası kuramsal esaslar, ayrıca Türk Standartlarına göre yakıt ekonomisi ve egzoz emisyonları detaylı olarak verilmiş ve ölçüm sisteminin kurulması açıklanmıştır. Çalışmanın dördüncü bölümünde ele alman taşıtlar üzerinde testler yapılmış ve testlerde kullanılan cihazlardan alınan sinyaller, PC bus data acquisition system ve kontrol kartı ile realtime olarak bilgisayara, yapılan program aracılığıyla veri aktarımı sağlanmıştır. Realtime olarak alınan bu veriler bir grafik programı yardımıyla bilgisayarda değerlendirilmiştir. Gerçekleştirilen bu test ile TSE 1984'de belirtilen, ancak gerçek yol koşullarında yapılması çok güç olan yakıt tüketimi, egzoz emisyonları ve taşıt performansı ölçümleri için, seyir çevriminin şasi dinamometresi üzerinde simülasyonu gerçekleştirilmiştir. Test sonucunda hız - yakıt ekonomisi, egzoz emisyonları ve taşıt performansı arasındaki ilişkilerde incelenmiştir. Bilim kodu Anahtar kelimeler Sayfa adedi Tez yöneticisi 626.10.00 Yakıt Ekonomisi, Egzoz Emisyonları, Taşıt Performansı 197 Prof.Dr. Bilge ERDİLLER
Özet (Çeviri)
EXPERIMENTAL INVESTIGATION OF THE RELATION SHIP BETWEEN THE VEHICLE SPEED AND FUEL ECONOMY (Ph. D.Thesis) ihsan BATMAZ GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY October 1996 ABSTRACT In this study based on four basic subjects; the literature review in the first chapter, factors influencing fuel consumptions in the second chapter have been introduced. In third chapter, international standarts about the subject has been given and Institute of Turkish Standarts - TSE on fuel consumption and exhaust emissions have been discussed in details. Measurement system for the experiment has also been explauned in third chapter. The test on the vehicles have been conducted and the data collected from the devices have been acquired in the data acqisition system. The realtime data has been transfered and recorded into the computer invironment. The data then has been processed and converted into the graphs in the computer by using an appropriate program. Same of the tests which is very difficult to perform on the road conditions, e.g. fuel consumption, exhaust emissions and the vehicle performance have been realised on the shassis dynamometer by simulating the real conditions according to the TSE- 1984 standards for vehicle cycling. The results have been discussed and the relation ship between the fuel economy and the speed have been investigated. Science : 626.10.00 Key words : Fuel Economy, Exhaust Emissions, Vehicle Performance Page number :197 Adviser : Prof. Dr. Bilge ERDİLLER iii