TFRS 15 müşteri sözleşmelerinden hasılat standardının incelenmesi ve telekomünikasyon sektörü açısından değerlendirilmesi
Examination of TFRS 15 revenue from contracts with customers and evaluation of the standard in terms of telecommunication sector
- Tez No: 550875
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYÇA AKARÇAY ÖĞÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
TMS 18 Hasılat Standardındaki belirsizlikleri ve yetersizlikleri ortadan kaldıran TFRS 15 Müşteri Sözleşmelerinden Hasılat Standardı, bazı sektörlerde hasılatın ve çeşitli unsurların muhasebeleştirilmesinde izlenen ilke ve yöntemleri etkileyecektir. Telekomünikasyon sektörü, TFRS 15'in etkileyeceği sektörler arasında yer almaktadır. Bu çalışmanın amacı, TFRS 15'in hasılatın muhasebeleştirilmesinde ortaya koyduğu beş aşamalı yaklaşımı açıklamak, hasılatın TFRS 15'e göre finansal tablolara alınmasında TMS 18'e göre farklılık arz eden durumları belirtmek ve TFRS 15'in telekomünikasyon sektöründe müşteriler ile yapılan sözleşmelerin muhasebeleştirilmesine olan etkisini uygulamalarla ortaya koymaktır. Çalışmada, öncelikle TMS 18 Hasılat Standardının hasılat kavramına bakış açısı ve hasılatı nasıl muhasebeleştirdiği ele alınmış, daha sonra TFRS 15'in amacı, kapsamı ve uygulanış ilkeleri örneklerle zenginleştirilerek detaylı bir şekilde incelenmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise TFRS 15'in telekomünikasyon sektöründe sözleşmelerin muhasebeleştirilmesinde TMS 18'e göre farklılık gösterdiği noktalar ortaya konmuştur. Sonuç olarak TFRS 15, hasılatın finansal tablolara alınması konusunda farklı bir yaklaşım ortaya koymaktadır. TFRS 15'in ortaya koyduğu bu yeni yaklaşım telekomünikasyon sektöründeki bazı sözleşmelerde özellikle hasılatın, sözleşme maliyetlerinin ve finansman bileşeninin TMS 18'e göre farklı bir şekilde muhasebeleştirilmesine neden olmaktadır. Bu nedenle TFRS 15'i uygulayacak telekomünikasyon sektöründeki işletmelerin muhasebe ve bilgi sistemlerini güncellemeleri gerekecektir.
Özet (Çeviri)
TFRS 15 Revenue from Contracts with Customers, which eliminates the uncertainties and inadequacies in TMS 18 Revenue, will affect the principles and methods used in the recognition of revenue and various factors in certain sectors. The telecommunication sector is among the sector that TFRS 15 will affect. The purpose of this study is to explain the five step model that TFRS 15 provides for recognition of revenue, to disclose the differences in revenue recognition between TFRS 15 and TMS 18 and illustrate the effect of TFRS 15 on the accounting of the contracts with customers. In the study, firstly, the perspective of TMS 18 on revenue concept and how it accounts for revenue was discussed and then the purpose, scope and application principles of TFRS 15 were examined in detail. In the last section of the study, the situations in which TFRS 15 differs from TMS 18 in the accounting of the contracts in the telecommunication sector are presented. As a result, TFRS 15 has adopted a different approach to recognise revenue. This new approach introduced by TFRS 15, in paticular, result in revenue, contract cost and financing component in certain contracts in the telecommunication sector recognising differently as compared to TMS 18. Therefore, companies in the telecommunication sector that will implement TFRS 15 need to update their accounting and information systems.