TFRS 15 müşteri sözleşmelerinden hasılat standardının telekomünikasyon sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin finansal tablolarına etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of the revenue standard from TFRS 15 customer contracts on the financial statements of enterprises operating in the telecommunication sector
  1. Tez No: 662579
  2. Yazar: ŞEVVAL ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGAY SAKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Çalışmanın amacı; hasılatın tanımı, açıklanması, TFRS 15 Müşteri Sözleşmelerinden Hasılat Standardına neden gerek duyulduğu, finansal tablolara nasıl etkilerde bulunduğu ve dönem karına nasıl bir etkide bulunduğu örnek uygulamalarla açıklanmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde; muhasebe standartlarının tanımı ve önemi, Uluslararası Muhasebe Standartlarının tarihsel süreci, hasılat standardının ortaya çıkış süreci, eski standart Türkiye Muhasebe Standardı 18 Hasılat Standardı ile yeni standart olan Türkiye Finansal Raporlama Standardı 15 Müşteri Sözleşmelerinden Hasılat Standardının karşılaştırılması yapılmıştır. Bu iki standart TMS 18 veya TFRS 15 olarak ifade edilecektir. İkinci bölümde; TFRS 15 Hasılat Standardının amaç ve kapsamı, standardın 5 adım yaklaşımı açıklanmıştır. Son bölümde ise; TFRS 15 Standardının Telekomünikasyon sektörünün finansal tablolarına etkisi araştırılıp, ülkemizde yer alan bazı telekomünikasyon şirketlerinin hasılat kalemlerinin ayrı ayrı açıklaması yapılmış olup, yurtdışı oluşturduğu etki ile yurtiçindeki finansal tablolarda oluşturdu etki arasındaki farkın incelenmesi konusunda bilgiler yer almıştır. Sonuç olarak; yeni hasılat standardı, hasılatın muhasebeleştirilmesi hususunda farklı bir yaklaşım ortaya koymuştur. Telekomünikasyon sektöründe faaliyet gösteren firmalar için ya da konuya ilgi duyan kişiler için bir bakış açısı oluşturacağı ve kolaylık sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose of the study; The definition and explanation of revenue, why TFRS 15 Revenue from Customer Contracts Standard is needed, how it affects the financial statements and how it affects the profit for the period are explained with sample applications. In the first part of this study; The definition and importance of accounting standards, the historical process of International Accounting Standards, the emergence process of the revenue standard, a comparison of the old standard TAS 18 Revenue Standard and the new standard TFRS 15 Revenue Standard. In the second part; the purpose and scope of TFRS 15 Revenue Standard and the 5-step approach of the standard are explained. In the third part, which is the last part; The effect of TFRS 15 Standard on the financial statements of the telecommunications sector was investigated, and the revenue items of some telecommunications companies in our country were separately disclosed, and information was included on the examination of the difference between the effect it created abroad and the effect it created in the domestic financial statements. As a result; the new revenue standard has introduced a different approach to revenue recognition. It is thought to create a perspective and provide convenience for companies operating in the telecommunications sector or for people interested in the subject.