Rekrasyon amaçlı alanların sınıflandırılmasında yöntem araştırması Tokat İli için bir deneme
- Tez No: 55096
- Danışmanlar: PROF.DR. ORHAN KUNTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
REKREASYON AMAÇLI ALANLARIN SINIFLANDIRILMASINDA YÖNTEM ARAŞTIRMASI TOKAT İLİ İÇİN BİR DENEME (Yüksek Lisans Tezi) İBRAHİM USLU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 1996 OZ Türkiye, kültürel ve doğal kaynaklarıyla turizm taleplerini en iyi karşılayabilecek potansiyele sahip bulunmaktadır. Kıyı turizmi ile birlikte çok geniş yelpazede turistik etkinliklere uygundur. Dış turizm ve iç turizm talepleri aynı zamanda rekreasyon olanakların dan akılcı bir şekilde yararlanmayı gerektirmektedir. Bu çalışmada amacımız, rekreasyon amaçlı kullanılan ve kullanıma açılacak bölgelerin, özelliklerini kaybetmeden, uygun, düzenli kullanım olanaklarını araştırmak ve talebi belirlemektir. Çevre sorunlarının gittikçe önem kazandığı bir dönemde rekreasyona uygun alanların sınıflandırılması konusu önemini artırmaktadır. Önerilen değerlendirme yöntemlerinde genellikle sıralama yetersiz kalmaktadır. İkilemler ve duygusal kararlar ağırlık taşımaktadır. Bu araştırmada, seçenekleri geliştirmede mini senaryolar yöntemi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
II RESEARCH FOR A SYSTEMATIC CLASSIFICATION OF RECREATIVE OF AREAS TFIE OF PROVINCE TOKAT (M. Sc. Thesis) IBRAHIM USLU GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 1996 ABSTRACT Turkey posseses a potential that could meet tourism demands in the best way with its cultural and natural values. External and internal tourism demands, requires the utilization of rational recreative oppurtinites eveuly. In this study, our target is to search for suitable and parmanent current opportunities without disturbing the character of the regions that are used for recreative purposes and will be opened to service Today environmental problems becomeing more and more important, the classification of areas that are suitable for recreation are gaining an increaseing importance. In many current examination methods, the categorization seems inad equate with dilemmas and emotional opinions. This reserarch, offers mul tiple choice mini senario approach for the solution.