Şehirlerin markalaşmasında akıllı destinasyon uygulamaları: Antalya örneği
Smart destination applications in branding cities: Antalya example
  1. Tez No: 881461
  2. Yazar: ZELİHA AKKUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL TANYERİ MAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Şehir markalaşması kavramı pazarlama alanında yaşanan gelişimler sonucunda öne çıkmaya başlamıştır. Pazarlama alanınnda destinasyon pazarlaması kavramının gelişimi ile şehirler de aynı birer ürün gibi pazarlanmaya başlanmıştır. Bu süreçte etkin pazarlama ve sürdürülebilirliğin sağlanması için şehirler öne çıkan özellikleri ile markalaşma sürecine girmiştir. Markalaşma sürecinde şehirleri ön plana çıkartan birçok çekici unsur bulunmaktadır. Bu unsurlar arasında akıllı destinasyon uygulamalarının rolü çalışmanın ana konusunu oluşturmaktadır. Akıllı destinasyonlar bölgeyi ziyaret edenlere unutulmaz ve kusursuz deneyimler yaşatmak ve bölge sakinlerinin yaşam standartlarını iyileştirmek için teknolojik ve fiziksel altyapının entegresiyle ortaya çıkan faaliyetlerden oluşmaktadır. Çalışmada bu faaliyetlerin şehirlerin markalaşmasındaki rolü ele alınmıştır. Çalışma kapsamında Antalya şehrinde bulunan yerli turistler üzerinden nicel araştırma yöntemlerinden olan anket tekniği ile şehir markalaşmasında akıllı destinasyonların rolü araştırılmıştır. 500 kişilik örneklem grubu üzerinden gerçekleştirilen araştırma ile varılmak istenen temel nokta akıllı destinasyon uygulamalarının şehirlerin markalaşmasındaki rolünü belirlemektir. Yapılan araştırma sonucu akıllı destinasyon uyulmalarının şehir markalaşmasında pozitif rolü olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Aynı zamanda çalışma sonucunda Antalya şehri özelinde akıllı destinasyon ve marka şehir algılarının demografik faktörlere göre değişkenlik gösterdiği ortaya konmuştur ve akıllı destinasyonların şehir için artı bir değer sağladığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of city branding has started to come to the forefront as a result of developments in the field of marketing. With the development of the concept of destination marketing in the field of marketing, cities have also started to be marketed like products. In this process, cities have entered the branding process with their prominent features in order to ensure effective marketing and sustainability. There are many attractive elements that bring cities to the forefront in the branding process. Among these elements, the role of smart destination applications constitutes the main subject of the study. Smart destinations consist of activities that emerge with the integration of technological and physical infrastructure to provide unforgettable and flawless experiences to visitors of the region and to improve the living standards of the residents of the region. The role of these activities in the branding of cities is discussed in the study. Within the scope of the study, the role of smart destinations in city branding was investigated with the survey technique, which is one of the quantitative research methods, on domestic tourists in the city of Antalya. The main point aimed to be reached with the research conducted on a sample group of 500 people is to determine the role of smart destination applications in the branding of cities. As a result of the research, it was concluded that smart destination implementations have a positive role in city branding. At the same time, as a result of the study, it was revealed that smart destination and brand city perceptions in Antalya city vary according to demographic factors and it was concluded that smart destinations provide an added value for the city.