Avrupa Birliği'ne uyum sürecinin Türkiye işgücü piyasasında kadın istihdamına etkileri
The effects of the European Union harmonisation process to women's employment in Turkish labor market
  1. Tez No: 551065
  2. Yazar: HİLAL ŞILTU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UFUK SERDAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Dünya genelinde kadınların erkeklere nazaran işgücü piyasasına katılımları sınırlı ve istihdam oranları da düşüktür. Bu durum, ülkelerdeki politika yapıcıları ekonomik büyüme, rekabetçiliğin artırılması gibi amaçlar doğrultusunda bu alana ilişkin çalışmalar yapmaya zorlamaktadır. AB ülkelerinde de kadın istihdam oranlarının düşük olması sebebiyle toplumsal cinsiyet eşitliğinin tüm politika ve planlara yaygınlaştırılarak kadın istihdamına dikkat çekilmektedir. AB'ye üyelik yolunda 2005 yılı Ekim ayında tam üyelik müzakerelerine başlamış olan Türkiye, AB müktesebatının iç hukuka aktarılması çalışmaları kapsamında bu süreçte kadın istihdamını gündemine almış durumdadır. Bu çalışmada öncelikle emek, kadın emeği, istihdam ve işgücü gibi kavramlar ve işgücü piyasasında ayrımcılık üzerinden bir kavramsal ve kuramsal çerçeve oluşturulacaktır. Daha sonra AB'de kadınların işgücüne katılımını ve istihdamını artırmak üzere yapılan politika çalışmaları incelenecektir. AB'deki çalışmaların ele alınmasının ardından Türkiye'de AB'ye uyum sürecinde işgücü piyasasında kadın istihdamını artırmak üzere yapılan yasal düzenlemeler ve yürütülen projeler incelenecektir. Çalışmanın son bölümünde ise uyum sürecinde yapılan yasal düzenlemelerin işgücü piyasasında kadın istihdamının gelişimine etkisi irdelenecektir.
Özet (Çeviri)
Women's participation in the labor market is limited and employment is low throughout the world. This situation forces the policy makers to focus on this area for economic growth and competitiveness of their economics. Also as women's employment rates are low in European Union countries, gender equality is extended to all policies and plans paying attention to women's employment. During EU membership process, which began full membership negotiations with Turkey in October 2005, the scope of work on the transposition of the EU acquis has received the agenda on women's employment in this process. In this study, firstly, a conceptual and theoretical framework will be formed through concepts such as labor, women's labor and employment. Then, the policy studies on women's labor force participation and employment in the EU will be examined. After this, the legal regulations and the projects carried out in Turkey since 2005 October, will be examined. In the last part of the study, the effects of the legal regulations on the development of women's employment in Turkey's labor market during EU adaptation process will be examined.