Silahlı Kuvvetler Mızıka Astsubay Hazırlama Okulu'nda uygulanan flüt eğitimi
  1. Tez No: 55110
  2. Yazar: EKREM HACAT
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYDIN İLİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
SİLAHLI KUVVETLER MIZIKA ASTSUBAY HAZIRLAMA OKULUNDA UYGULANAN FLÜT E?İTİMİ (YÜKSEK LİSANS TEZİ) EKREM HACAT GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ HAZİRAN 1996 ÖZ Bu araştırma, Silahlı Kuvvetler Mızıka Astsubay Hazırlama Okulu'nda flüt eğitiminin mevcut durumunu saptamak ve çağdaş program geliştirme anlayışına göre düzenlemeye yönelik öneriler geliştirmek amacıyla yapılmıştır. Araştırmacının kendisi tarafından geliştirilen“FLÜT E?İTİMİNİN DE?ERLENDİRİLMESİNE AİT ANKET FORMU”okulda görevli öğretmenlerin ve öğrenim gören öğrencilerin tamamına uygulanmıştır. Ayrıca araştırmacı tarafından“FLÜT Ö?RETMEN KLAVUZ KİTABI”hazırlanmıştır. Araştırmaya bulgular açısından bakıldığında.flütlerin kalite olarak yetersiz olduğu; üfleme teknikleri ve diyafram kullanma konularına daha çok ağırlık verilmesinin gerektiği; yapılan ders ortamının uygun olmadığı ve öğrenci başarısını olumsuz etkilediği, öğrencilerin branşlarıyla ilgu yayınları izlemeye ve (ikili, üçlü ve dörtlü gibi) küçük ölçekli eser üretmeye yönelik hevesleri olmadığı ve birbirleriyle yarıştırılmaktan hoşlanmadıkları saptanmıştır. Araştırma bulgularına dayanan öneriler geliştirilmiştir. 5001019 Flüt Eğitimi Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 187 Yrd. Doç. A. Aydın İLİK
Özet (Çeviri)
APPLIED THE FLUTE EDUCATION IN THE TURKISH ARMY FORCES NON-COMMISSIONED OFFICER MUSICAL TRANING HIGH SCHOOL (M.Sc. Thesis) EKREM HACAT GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY JUNE 1996 ABSTRACT In this work it is intended to determine the present condition of the flute training in the Turkish Army Forces Non-Commissioned officer High School and to improve suggestions aimed at arrangement from the point of modern curriculum development.“THE POLL FORMS OF THE EVALUATION OF THE FLUTE EDUCATION”developed by the researcher himself, were applied to all the teacher and the students of the school. Also,“INSTRUCTOR GUIDE BOOK FOR THE FLUTE”was prepared by the researcher. Based on the evaluations, it has been concluded that: the flutes are insufficient in quality, the classrooms are not appropriate for the lesson and this influence the students accomplishment negatively, the students do not like competition among themselves, the students do not have a desire for following publications about their own branch or for composing even duet, trio, and quartet, and we must pay more attention to playing techniques and subjects of diagram using. Subject Code Keyword Number of pages Thesis Supervizor 5001019 Flute Education 187 Yrd. Doç. A. Aydın İLİK II