Lojistik sektörü çalışanlarının algısındaki liderlik tarzları ile çalışanların işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkinin incelenmesine yönelik bir araştırma
A study on the relationship between leadership styles perceived by the employees working in the logistics sector and the employee intention to leave
  1. Tez No: 551124
  2. Yazar: YUSUF DALGIÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEVRA BEDRİYE BAKER ARAPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Lojistik sektöründeki firmalar üzerinde yapılan bu çalışmanın amacı çalışanların firma içerisindeki yönetici ve idarecilerini algıladıkları liderlik tarzlarının çalışanların işten ayrılma niyetleri üzerindeki etkisinin varlığının tespit edilmesidir. Lojistik sektörü çalışanlarının liderlik tarzı algılarının işten ayrılma niyeti üzerindeki etkinin belirlenmesi için yapılmış olan analiz sonucuna göre çalışanların işten ayrılmaya niyet seviyeleri üzerinde çalışanların liderlik tarzı algılarının zayıf bir etkisinin olduğu görülmektedir. Çalışanların işten ayrılmaları niyetlerine anlamlı olarak sırası ile demokratik, serbest bırakıcı ve dönüşümcü liderlik algıları etki etmekte, otokratik ve etkileşimci liderlik algıları lojistik sektörü çalışanlarının işten ayrılma niyetlerine etkide bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study on the companies in logistics sector is to determine the effect of the leadership styles of employees on the company's managers and managers on the employees' intention to quit their job. According to the results of the analysis conducted to determine the effect of the leadership style perception of the employees of the logistics sector on the intention to quit, it is seen that the employees 'perception of leadership style has a weak effect on the level of employees' intention to quit. The intentions of the employees to quit their work are meaningful, in fact, democratic, liberating and transformative leadership perceptions, and autocratic and interactionist leadership perceptions do not affect the intention to leave the employees of the logistics sector.