Zur Rolle von Emotionen bei der Gestaltung von Nachrichten anhand von Zeitungsberichten aus der Türkei
Türk ve Alman yazılı basınındaki haberlerin sunum biçimi, karşılaştırmalı bir çalışma
- Tez No: 551170
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGİN TANIŞ POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, Dilbilim, Gazetecilik, German Linguistics and Literature, Linguistics, Journalism
- Yıl: 2019
- Dil: Almanca
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Hiç şüphesiz ki insanoğlunu evrendeki diğer canlılardan ayıran en önemli özellik duygulara sahip olmasıdır. Duygular; hayatın her aşamasında var olan, insanoğlunun hayatı anlamasına ve yorumlamasına katkı sağlayan temel yapı taşlarıdır. Ortaya konulan bu çalışmada bilişlerin ve duyguların algılama sürecinde birbirini tamamlayan ögeler oldukları ifade edilmiş ve aralarında güçlü bir bağ olduğu öne sürülmüştür. İnsan doğası gereği hissedebilme yetisiyle dünyaya gelir. Çalışmada temel olarak Türkçeye“Eğitlence”olarak çevrilebilecek“Infotainment”kavramı hakkında bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Undoubtedly, the most importent feature that distinguishes human being from other livings things in the universe is having emotions. Emotions are the essential building stones which exist in every phase of life and contribute to human being in terms of understanding and interpreting life. In this exhibited work, cognition and emotion are examined as the items that complete each other in the process of detection and it is claimed that they have a strong connection between them. Then , the information is given about the concept of“Infotainment”which can be translated into Turkish as“Eğitlence”and it has been shown up recently. Finally , the findings obtained fron the analysis of the news examined in terms of form and content are probed by asking questions at the starting point of the research.