A review of theoretical discussions on terrorism
Terörizm üzerine kuramsal tartışmalarının bir incelemesi
  1. Tez No: 551196
  2. Yazar: MÜCAHİD AYKUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE TOKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Terörizmin siyasal amaçlara ulaşmada etkili bir yöntem olup olmadığı sorusu terörizm çalışmalarında devam eden ve ihtilaflı bir tartışmadır. Öncü bilim adamları bu tartışmayı daha önce incelendiyse de 11 Eylül Saldırıları tartışmaları yeniden canlandırdı ve“terörizm etkili bir yöntem midir?”sorusu tartışmaların merkezine geldi. 11 Eylül sonrası artan terörle mücadele stratejileri, terörizmin ne zaman, nasıl ve hangi koşullarda etkili olduğunu anlamayı her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyuyor. Bu çalışma, terörizmin siyasal etkinliği teorik tartışmasını Hizbullah üzerinden analiz etmeyi ve terörizmin siyasi hedeflere hangi koşullarda, ne zaman ve nasıl ulaştığı sorularını yanıtlamayı amaçlamaktadır. Hizbullah'ın, Güney Lübnan'daki İsrail İşgalini ve Çok Uluslu Güç (ABD ve Fransa) varlığını nasıl sona erdirdiğini ve organizasyonel devamlılığını nasıl sağladığı tarihsel evrimi ve organizasyonel dinamikleri üzerinden incelenmiştir. Bu nedenle Hizbullah'ın incelenmesi 1982-2000 ve 2000-sonrası olarak iki periyoda ayrılmıştır. İdeoloji, amaçlarının türü, hedef devletin rejim türü, hedef seçimi, organizasyonel yapısı, rekabet unsuru, devlet sponsorluğu ve toplumsal destek bağımsız değişkenler olarak incelenmiştir. İlk periyotta, Hizbullah'ın enstrümantal hareket ettiği ve devlet sponsorluğunun en önemli faktör olduğu bulunmuştur. İkinci periyotta ise organizasyonel hareket ettiği ve toplumsal desteğin en önemli faktör olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The question of whether terrorism is politically effective instrument is an ongoing and controversial debate in terrorism studies. Although pioneer scholars have examined this debate before, the September 11 Attacks have revived these discussions and the question“whether terrorism does work”has become central. Following the 9/11 Attacks, counterterrorism strategies more than ever need to understand when, how, and why terrorism does work. This thesis aims to analyze the political effectiveness of terrorism debate through the Hezbollah in Lebanon as a case study. The thesis examines how Hezbollah compelled to the withdrawal of Israel from South Lebanon and the MNF (the USA and France) military presence in Beirut, and how it survives through the examination of its historical evolution and organizational dynamics. For this reason, the examination of Hezbollah has been divided into two periods: 1982-2000 and 2000-onwards. Ideology, type of objectives, regime type of the target country, target selection, organizational structure, competition, state sponsorship and popular support have been analyzed as independent variables. The results show that Hezbollah was instrumental in the first period of 1982-2000 with state sponsorship as a key factor. In the second period of 2000-onwards, Hezbollah has shifted from instrumental to organizational perspective, and popular support was found to be a key factor.