Protez diş presi tasarımı ve prototip imali
  1. Tez No: 55127
  2. Yazar: MEHMET PULLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FARUK MENDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
PROTEZ DIŞ PRESİ TASARIMI VE PROTOTİP İMALİ (Yüksek Lisans Tezi) Mehmet PULLU GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 1996 ÖZ Bu çalışmada, protez diş presinin fonksiyonel tasarımı, kuvvet analizi ve kritik noktalara göre dayanım hesaplan yapılmıştır. Sistemin montaj ve imalat resimleri bilgisayar yardımıyla çizilmiş ve bir prototipi imal edilmiştir.Presin tasarımında; mukavemet, rijitlik, görünüm, ağırlık,yerleştirme sınırlamaları, imalat teknikleri, malzemelerin uygunluğu ve standart makina elemanları gözönünde bulundurulmuştur.
Özet (Çeviri)
DESIGN AND PRODUCTION OF A TOOTH PROSTHESIS PRESS (M.ScThesis) Mehmet PULLU GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 1996 ABSTRACT In this study, the functional design, force analysis and strength calculations of critical parts of the tooth prosthesis press have been made. Assembly and working drawings of the system have been drawn by using a computer. After wards a prototype of the press itself has been produced. In designing the press, strength, rigidity, appearance, weight, requirements together with placement limitations, manufacturing techniques, suitability of the materials and potential standard machine members have been taken into consideration.