Monetary policy and income inequality in Ghana
Gana'da para politikası ve gelir eşitsizlik
- Tez No: 551272
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İNCİ PARLAKTUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Eşitsizliğin yükselişi özellikle son zamanlarda gelir eşitsizlik, politika yapıcılar ve sivil toplum örgütleri de dahil olmak üzere tüm paydaşları endişelendiriyor. Bu, ekonomik eşitsizliğin çeşitli nedenleri ve bunun nasıl engellenebileceği konusunda ilgi artışına neden oldu. Para politikası, nedensellik yönüne ilişkin asgari ve belirsiz olsa bile, özellikle gelişmiş ülkelerde ekonomik eşitsizliğin sebeplerinden biri olarak belirlenmiştir. Bu çalışma, finansal olarak gelişmemiş ve gelişmekte olan bir ülke olan Gana'da para politikasının gelir eşitsizliği üzerindeki etkisini araştırmak. Bu çalışmada, 2002 yılının ilk çeyreğinden 2013 yılının 4. çeyreğine ait Gelir Gini Endeksi ve aynı dönemde para politikası oranı kullanılmıştır. Ayrıca, enflasyon oranı, döviz kuru, finansal kalkınma endeksi ve GSYİH büyümesi, para politikasına atfedilebilecek eşitsizlik üzerindeki etkilerini kontrol etmek için kullanılmaktadır. Para politikasının gelir eşitsizlik üzerindeki etkisine ilişkin iki tahmin yürütülmektedir. Bunlar temel tahmin ve sağlamlık kontrol tahminidir. temel tahmininde Vektör Hata Düzeltme Metodolojisi kullanılmıştır (VECM). Sağlamlık kontrolü tahmini, modelin yanlış tanımlanmasına karşı dirençli plan yerel projeksiyonlar yoluyla doğrudan Darbe Yanıt Fonksiyonlarını(IRF) kullanıldı. Yerel projeksiyonlar tarafından IRF'lerden daralma para politikasının marjinal olarak Gana'da harcanabilir gelir eşitsizliğinde bir artışa yol açtığı sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
The rise of inequality particularly income inequality in recent times have kept all stakeholders including policy makers, academic researchers and civil society organisation worried. This has resulted in the rise in interest regarding the various causes of economic inequality in general and income inequality in particular and how it can be curbed. Monetary policy, even if minimal and uncertain regarding the direction of causality, has been identified as one of the causes of income inequality especially in developed countries.The purpose of this study is to investigate the impact monetary policy has on income inequality in a financially underdeveloped developing country, Ghana. In this study, the income Gini for the period 2002Q1 to 2013Q4 and the monetary policy rate for the same period are used. Also, the inflation rate, foreign exchange rate, the financial development index and GDP growth are used to control for their impact on inequality that may be ascribed to monetary policy. Two estimations, the baseline estimation and the robustness check estimation are made regarding the causality from monetary policy and income inequality. The baseline estimation employed the Vector Error Correction Methodology and the robustness check estimation employed the impulse response functions by local projections which is robust to model misspecification. From the IRFs by local projections, which is the preferred model, it is concluded that contractionary monetary policy leads to an increase in income inequality in Ghana marginally.