The impact of monetary policy on income inequality in advanced and emerging economies
Gelişmiş ve gelişmekte olan ekonomilerde para politikasının gelir eşitsizliğine etkisi
  1. Tez No: 831320
  2. Yazar: YASMINAKHON KHASANOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN BARIŞ ALTAYLIGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışma, her ülke için bir Otoregresif Dağıtılmış Gecikme (ARDL) modeli tahmin etmek için 2005Q1'den 2021Q3'e kadar olan üç aylık verileri kullanarak on bir gelişmiş ve on bir yükselen ekonomide para politikasının gelir eşitsizliği üzerindeki etkisini incelemektedir. Temel amaç, para politikasının gelişmiş ve gelişmekte olan ekonomilerde gelir eşitsizliğini farklı şekilde etkileyip etkilemediğini araştırmaktır. Bir modeldeki tüm değişkenlerin düzeyde durağan olup olmadığına bağlı olarak durağan bir ARDL veya uzun dönemli bir ARDL modeli tahmin edilir. Gelir eşitsizliğinin göstergesi olarak ilk yüzde onluk gelir payı, para politikası davranışının göstergesi olarak da para politikası faizi kullanılmaktadır. Ek olarak, dört teorik aktarım mekanizması kanalını (portföy bileşimi, kazanç heterojenliği, finansal bölümlendirme ve gelir bileşimi kanalları) yakalamak için açıklayıcı değişkenler olarak enflasyon oranı, işsizlik oranı ve Toplam Hisse Senedi Fiyat Endeksi dahil edilmiştir. Her model ayrıca enflasyon ve işsizlik arasındaki etkileşim terimini ve para politikası faiz oranı, enflasyon, işsizlik ve Toplam Hisse Senedi Fiyat Endeksi'nin (logaritmik biçim). Bunu başarmak için kısmi türetme tekniği kullanılır. Bulgular, on bir gelişmekte olan ekonomiden altısı ve on bir gelişmiş ekonomiden sekizinin daraltıcı bir para politikasının eşitsizliği azaltıcı etkisiyle karşı karşıya kaldığı karışık sonuçlar veriyor. Almanya ve Güney Afrika hariç her ülke için sonuçlar teori ile tutarlıydı.
Özet (Çeviri)
This paper studies the effect of monetary policy on income inequality in eleven advanced and eleven emerging economies using quarterly data from 2005Q1 to 2021Q3 to estimate an Autoregressive Distributed Lag (ARDL) model for each country. The main purpose is to explore whether monetary policy affects income inequality differently in advanced and emerging economies. Depending on whether all the variables in a model are stationary at level, a stationary ARDL or long-run ARDL model is estimated. The top ten percent income share is used as the indicator of income inequality and the monetary policy rate is used as a proxy for the monetary policy conduct. Additionally, the inflation rate, unemployment rate, and the Total Share Price Index are included as the explanatory variables to capture the four theoretical transmission mechanism channels: portfolio composition, earnings heterogeneity, financial segmentation, and income composition channels. Each model also includes the interaction term between inflation and unemployment and squared values of each independent variable, which are used to identify the inequality-maximizing or minimizing values of the monetary policy rate, inflation, unemployment, and Total Share Price Index (in its logarithmic form). Partial derivation technique is employed to achieve this. The findings yield mixed results, with six of the eleven emerging economies and eight of the eleven advanced economies facing inequality-decreasing effect of a contractionary monetary policy. The results for each country were consistent with the theory, except for Germany and South Africa.