Correlation between self-efficacy beliefs of EFL learners, their language learning strategies and attitudes towards English
İngilizce'yi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin özyeterlik inançlarının, dil öğrenme stratejilerinin ve İngilizce'ye yönelik tutumlarının arasındaki ilişki
- Tez No: 551334
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LÜTFİYE AKYOL CENGİZHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu araştırmada, İngilizce`yi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin, İngilizce`ye yönelik tutumları, dil öğrenme stratejileri ve İngilizce ile ilgili özyeterlik inançları incelenmektedir. Çalışma, ilişkisel tarama türünde betimsel ve nicel bir araştırmadır. Araştırmanın amacı, İngilizce`yi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin bazı demografik özelliklerini de dikkate alarak, İngilizce`ye yönelik tutumları, İngilizce ile ilgili özyeterlik inancı ve dil öğrenme stratejileri kullanımı arasında anlamlı bir fark olup olmadığını ve ayrıca dil öğrenme stratejileri kullanımı, İngilizce öz-yeterlik inancı ve İngilizce`ye yönelik tutumlar arasında anlamlı bir ilişkinin var olup olmadığını araştırmaktır. Çalışmanın örneklemi, 2017-2018 akademik yılında, Türkiye`de bir devlet üniversitesinde 1.sınıfta İngilizce dersini zorunlu yabancı dil ders olarak alan 150`si erkek, 123`ü kız, toplam 273 Meslek Yüksekokulu öğrencisinden oluşmaktadır. Örneklem seçiminde ideal evrene ulaşılmaya çalışılmıştır ve katılımcılar rastgele seçilmiştir. Araştırmada, veri toplama aracı olarak 3 adet ölçek ve demografik bilgiler bölümü kullanılmıştır. Bunların ilki Hancı Yanar(2008) tarafından geliştirilen ve geçerlik, güvenirlik analizi yapılan (0.95 ) 30 maddelik üç boyutlu (İngilizce`den zevk alma, Ders dışı etkinliklere yönelik tutum, Ders-içi etkinliklere yönelik tutum) İngilizce`ye Yönelik Tutum Ölçeği, ikincisi Hancı Yanar ve Bümen (2012) tarafından geliştirilen ve geçerlik, güvenirlik analizi yapılan ( 0.97) 34 maddelik dört boyutlu (Okuma, Yazma, Dinleme ve Konuşma) İngilizce ile ilgili Özyeterlik Ölçeği, üçüncüsü Gülsoy (2011) tarafından geliştirilen ve geçerlik, güvenirlik sonucu 0.91 olan 35 maddelik, iki boyutlu (Bilişsel stratejiler ve Yürütücü biliş stratejileri) Dil Öğrenme Stratejileri Ölçeği ve sonuncusu ise olarak 6 adet sorudan oluşan demografik bilgiler bölümüdür. Ölçeklerin, bu çalışma için güvenirlik analizi sonuçları ise tutum ölçeğinin 0.93, `nün özyeterlik inancı ölçeğinin 0.98, strateji ölçeğinin 0.98 dir. Anket formları Türkçe`dir ve google forms aracılığı ile bahar döneminin sonunda ulaştırılmıştır ve veriler bu şekilde toplanmıştır. Veri analizinde, IBM SPSS İstatistik 20 kullanılmıştır. Öğrencilerin İngilizce Özyeterlik inançlarının, İngilizce`ye Yönelik Tutumları ve Dil Öğrenme Stratejilerinin mezun oldukları okul türüne, cinsiyetlerine, bölümlerine, İngilizce öğrenme sebeplerine göre anlamlı bir farklılık gösterip göstermediği bağımsız örneklem t-testleri ve ANOVA ile araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, attitudes towards English course, language learning strategies and self-efficacy beliefs are examined. The study is a descriptive and quantitative study of relational screening. The aim of the study is to determine whether there is a significant difference between the attitudes of EFL learners, their self-efficacy beliefs and language learning strategies in terms of the demographic features and also to investigate whether there is a significant correlation between language learning strategies, self-efficacy beliefs and attitudes towards English. The study was conducted at a Vocational School of a Turkish state university in 2017-2018 academic year. In sampling, it is aimed to reach the ideal universe and the participants are randomly selected. The sample consists of 273 (150 male and 123 female) attending English class as a freshman year compulsory course whose level of English is A2. In the data collection, 4 data collection tools are used. These are Attitudes towards English Scale (ATES) with 30 items and three dimensions (Enjoying English, Attitudes towards curricular activities, Attitudes towards extra-curricular activities) developed and validated (0.95) by Hancı Yanar (2008), English Self-efficacy Beliefs Scale (ESBS) which includes 34 items and 4 sub-dimensions (Reading, Writing, Listening, Speaking) developed and validated (0.97) by Hancı Yanar and Bümen (2012) and Language Learning strategies scale of (LLSS) composed of 35 items and two dimensions (Cognitive strategies, Metacognitive strategies) developed and validated by Gülsoy (2011) and a demographic information section which includes 6 questions. The results of the reliability analyses of the scales for this study are: 0.93 for Attitudes towards English Scale, 0.98 for English Self-efficacy Beliefs Scale, and 0.98 for Language Learning Strategies Scale. Language of the scale is Turkish. Scales were sent via google forms at the end of spring semester and the data was collected in this way. For the analysis of data, IBM SPSS Statistics 20 is used. The independent sample t-tests and ANOVA are used to determine whether students' English self-efficacy beliefs, attitudes towards English, and language learning strategies differ significantly in terms of their ages, types of school, genders, departments, and the reasons for learning English.