EFL learners' speaking anxiety and online technologies self-efficacy in a synchronous learning environment
Yabancı dil olarak İngilizce öğrenen öğrencilerin eş zamanlı öğrenme ortamında çevrimiçi öz yeterlilik ve konuşma kaygıları
- Tez No: 635818
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENİSA MEDE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmada, eş zamanlı öğrenmenin Yabancı Dil olarak İngilizce öğrenen öğrencilerinin yabancı dil konuşma kaygısı ve çevrimiçi teknolojilerin öz-yeterlik inançları üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Çalışma ayrıca konuşma kaygısı ve çevrimiçi teknolojilerin öz-yeterlik düzeyleri arasındaki korelasyonları ve öğrenci ve öğretim elemanlarının eşzamanlı öğrenme hakkındaki algılarını araştırmıştır. Nicel veri araçları arasında Yabancı Dil Konuşma Kaygısı Ölçeği, Çevrimiçi Teknolojiler Öz-Yeterlik Ölçeği ve Çevrimiçi Öğrenme Algıları Anketi yer almaktadır. Sonuçlar öğrencilerin orta düzeyde konuşma kaygısı yaşadığını ve çevrimiçi teknolojilerin öz-yeterlik öncesi ve sonrası düzeyleri arasında anlamlı bir fark olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca yabancı dil konuşma kaygısı ve çevrimiçi teknolojilerin öz-yeterlik öncesi düzeyleri arasında negatif korelasyon olduğu bulunmuştur. Nitel veri araçları, öğrencilerin yarı yapılandırılmış görüşmeleri ve öğretmen yansıma yazılarından oluşmaktadır ve sonuçlar öğrencilerin ve öğretim elemanlarının eş zamanlı sınıflara yönelik hem olumlu hem de olumsuz algılara sahip olduklarını ortaya koymuştur. Çalışmanın sonuçları, eş zamanlı dersleri müfredatlarına entegre etmek isteyen çevrimiçi eğitmenler, öğretim tasarımcıları ve yöneticiler için tavsiyeleri olmuştur.
Özet (Çeviri)
This study investigated the effect of synchronous learning on the foreign language speaking anxiety (FLSA) and online technologies self-efficacy (OTSE) beliefs of EFL learners. The study also explored the correlations between FLSA and OTSE levels and the perceptions of the students and instructors about synchronous learning. Quantitative data instruments included Foreign Language Speaking Anxiety Scale (FLSAS), the Online Technologies Self-efficacy Scale (OTSES) and Online Learning Perceptions Questionnaire. The results revealed that the students had a moderate level of speaking anxiety and there was a significant difference between pre- and post-OTSE levels. It was also found that there was a negative correlation between pre-OTSE and pre-FLSA levels. Qualitative data instruments consisted of student semi-structured interviews and teacher reflection journals, and the results revealed that the students and instructors had both positive and negative perceptions towards synchronous classes. The findings of the study had implications for online instructors, instructional designers, and administrators who wish to integrate synchronous courses in their curriculum.