Bağlantıcı öğrenmeye hazırbulunuşluk ölçeği geliştirme çalışması
A study on scale development for connectivist learning readiness
  1. Tez No: 551349
  2. Yazar: BULUT ATAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EVREN ŞUMUER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hayat Boyu Öğrenme ve Yetişkin Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bağlantıcılık öğrenmenin ağ oluşturma süreci olarak ele alındığı dijital çağın öğrenme kuramı olarak kabul edilmektedir. Bilginin ağlarda bulunması öğrenmeyi kolaylaştırmasına karşın, bireylerin bu bilgilere erişecek becerilere de sahip olması gerekmektedir. Bireyler gerekli becerilere sahip olmadığında ağdaki bilgi kullanışlılığını ve önemini yitirilebilir. Bu çalışmanın amacı, üniversite öğrencilerinin bağlantıcı öğrenme hazırbulunuşluğunun belirlenebilmesi için bilgi ve iletişim teknolojileri öz-yeterliliği, bilgi okuryazarlığı, otonom öğrenme ve öğrenme ağlarını temel alan geçerli ve güvenilir“Bağlantıcı Öğrenmeye Hazırbulunuşluk Ölçeği”ni geliştirmektir. Bu doğrultuda, alanyazına dayalı olarak dört yapıyı ölçen toplam 95 maddelik havuz oluşturulmuştur. Çeşitli alanlardaki uzmanlar tarafından yapılan bağımsız değerlendirmeleri kapsayan incelemeler sonucu madde sayısı 28'e düşürülmüştür. Geliştirilen ölçekte 7'li Likert türünde ölçek kullanılmıştır. Ölçeğin yapı geçerliğini test etmek için temel eksen faktör yöntemi ve promaks döndürme yönteminin kullanıldığı, açımlayıcı faktör analizi gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın katılımcılarını Kocaeli Üniversitesindeki lisans programlarında öğrenim gören 718 öğrenci oluşturmaktadır. Açımlayıcı faktör analizi sonucunda bir madde ölçekten çıkarılmıştır. Kalan 27 maddeden oluşan ölçeğin analiz sonuçları dört faktörlü çözümün toplam varyansın % 51,19'unu açıkladığını göstermiştir. Ölçekteki faktörler bilgi ve iletişim teknolojileri öz-yeterliliği, bilgi okuryazarlığı, otonom öğrenme ve öğrenme ağları şeklindedir. Araştırmanın sonuçları, geliştirilen ölçeğin (Cronbach alfa = ,94) ve faktörlerinin (Cronbach alfa = ,85 ve ,88 arasında) iyi düzeyde iç tutarlılığa sahip olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca, ölçeğin ölçüte dayalı geçerliğini sağlandığı görülmüştür. Bu ölçek yardımıyla üniversite öğrencilerinin bağlantıcı öğrenme yaklaşımına ilişkin hazırbulunuşlukları tespit edilerek, öğrencilerin bağlantıcı öğrenme süreçlerini destekleyen ve geliştiren birçok müdahale tasarlanabilir ve öğrenci özelliklerinin bağlantıcı öğrenme süreçlerine etkisi incelenebilir.
Özet (Çeviri)
Connectivisim is considered as the learning theory of the digital age in which learning occurs as a result of the process of creating networks. Although information in the networks facilitates learning, individuals have to have some skills to access this information. When individuals do not have the necessary skills, the information in the network may lose its usefulness and importance for learning. The aim of this study is to develop a valid and reliable“Connectivist Learning Readiness Scale”based on information and communication technologies self-efficacy, information literacy, autonomous learning and learning networks in order to determine university students' readiness for connectivist learning. In this respect, a 95-item pool was created that measures four structures based on the literature. The number of items reduced to 28 as a result of investigations including independent assessments made by experts in various fields. The scale uses 7-point Likert scale. In order to test construct validity of the scale, an exploratory factor analysis using the principal axis factoring method with promax rotation was conducted. The participants of this study consisted of 718 students studying at the undergraduate programs at Kocaeli University. As a result of the exploratory factor analysis, one item was excluded from the scale. The analysis showed that the remaining 27 items in the scale revealed the four-factor solution explained 51.19% of the total variance. The factors in the scale were information and communication technologies self-efficacy, information literacy, autonomous learning and learning networks. The results of the study showed that the scale (Cronbach's alpha =, 94) and its factors (Cronbach's alpha = 85 and 88) had good internal consistency. In addition, the scale satisfied the criterian-related validity. With the help of this scale, the university students 'readiness for connectivist learning approach can be identified, many interventions that support and develop students' connectivist learning processes can be designed, and the effects of the student characteristics on connectivist learning processes can be investigated.