Bağlantıcılık temelli ters yüz öğrenme ortamının özel yetenekli öğrencilerin öz-düzenleme becerilerine, motivasyonuna, üst düzey düşünme becerilerine etkisi
Effect of connectivity-based flip learning environment on self-regulation skills, motivation, higher-order thinking skills of specially gifted students
  1. Tez No: 984460
  2. Yazar: TUĞBA BAĞDAT KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DEMET HATİCE SOMUNCUOĞLU ÖZERBAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı bağlantıcılık temelli tasarlanmış ters yüz öğrenme ortamında öğrenim gören özel yetenekli öğrencilerin matematik dersindeki öz düzenleme becerileri, motivasyonları ve üst düzey matematiksel düşünme becerileri üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırmada karma araştırma yöntemlerinden gömülü desen kullanılmıştır. Araştırmanın temel deseni nicel araştırma yöntemlerinden ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen, destekleyen deseni ise nitel araştırma yöntemlerinden olgubilim deseni olarak belirlenmiştir. Araştırmanın çalışma grubu Çorum Bilim ve Sanat Merkezi' nde Özel Yetenekleri Geliştirme programına devam eden 28 özel yetenekli öğrenciden oluşmaktadır. 12 hafta boyunca deney grubunda (n=15) yer alan öğrenciler bağlantıcılık kuramına göre tasarlanmış ters yüz öğrenme ortamında, kontrol grubunda (n=13) yer alan öğrenciler sadece ters yüz öğrenme ortamında matematik öğrenimi görmüştür. Uygulama süreci 2024-2025 güz dönemi matematik öğretim programı çerçevesinde ters yüz öğrenme modeline göre hazırlanmış sınıf içi ve sınıf dışı derslerden oluşmaktadır. Deney grubu ters yüz öğrenme modelinin sınıf dışı ortamında bağlantıcılık kuramı ilkelerine göre hazırlanmış bir öğrenme ortamında, sınıf içerisinde ise ileri düzey etkinlikler ile tasarlanmış bir öğrenim görmüşlerdir. Kontrol grubu ise ters yüz öğrenme modelinin sınıf dışı ortamında yapılandırmacı yaklaşıma göre hazırlanmış bir öğrenme ortamında, sınıf içerisinde ise ileri düzey etkinlikler ile tasarlanmış öğrenim görmüşlerdir. Araştırmanın nicel verileri bağlantıcı öğrenme ortamında hazır bulunuşluk ölçeği, algılanan öz-düzenleme ölçeği, matematik motivasyon ölçeği, üst düzey matematiksel düşünme beceri testi; nitel verileri dijital öğrenme ortamı ihtiyaç ve beklenti belirleme formu, dijital öğrenme ortamı değerlendirme formu ile toplanmıştır. Araştırmanın nicel verilerin analizinde Mann Whitney U-Testi ve Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi, nitel verilerin analizinde ise içerik analizi kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre deney grubu öğrencilerinin ön test-son test algılanan öz düzenleme, matematik motivasyon ve üst düzey matematiksel düşünme beceri puanlarının anlamlı olarak yükseldiği, kontrol grubu öğrencilerinin algılanan öz düzenleme ve matematik motivasyon puanlarında anlamlı bir artış olmazken üst düzey matematiksel düşünme beceri puanlarında anlamlı bir artış olduğu görülmüştür. Ayrıca deney grubu öğrencilerinin kontrol grubu öğrencilerine göre algılanan öz düzenleme puanları, matematik motivasyon puanları ve üst düzey matematiksel düşünme beceri puanları arasında anlamlı bir fark olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the effect of the flipped learning environment designed based on connectivism on self-regulation skills, motivation, and higher-order mathematical thinking skills of gifted students in mathematics lessons. The embedded design from mixed research methods was used in the research. The basic design of the research was determined as pre-test-post-test control group quasi-experimental design from quantitative research methods, and the supporting design was determined as phenomenological design from qualitative research methods. The study group consists of 28 gifted students who continue their Special Abilities Development program at Çorum Science and Art Center. For 12 weeks, the students in the experimental group (n=15) studied mathematics in a flipped learning environment designed according to the connectivism theory, while the students in the control group (n=13) studied mathematics only in a flipped learning environment. The implementation process consists of in-class and out-of-class courses prepared according to the flipped learning model within the framework of the 2024-2025 fall semester mathematics curriculum. The experimental group studied in a learning environment prepared according to the connectivism theory principles in the out-of-class environment of the flipped learning model, and in the classroom they studied with advanced activities. The control group studied in a learning environment prepared according to the constructivist approach in the out-of-class environment of the flipped learning model, and in the classroom they studied with advanced activities. The quantitative data of the study were collected with the readiness scale, perceived self-regulation scale, mathematics motivation scale, and high-level mathematical thinking skills test in the connectivist learning environment; the qualitative data were collected with the digital learning environment needs and expectations determination form and the digital learning environment evaluation form. The Mann Whitney U-Test and Wilcoxon Signed Rank Test were used in the analysis of quantitative data, and content analysis was used in the analysis of qualitative data. According to the findings, it was observed that the pre-test and post-test perceived self-regulation, mathematics motivation and higher-order mathematical thinking skill scores of the experimental group students increased significantly, while there was no significant increase in the perceived self-regulation and mathematics motivation scores of the control group students, there was a significant increase in their higher-order mathematical thinking skill scores. In addition, it was determined that there was a significant difference between the perceived self-regulation scores, mathematics motivation scores and higher-order mathematical thinking skill scores of the experimental group students compared to the control group students.