Semizotunun (Portulaca oleracea) bazı fiziksel ve kimyasal özellikleri ile antioksidan aktivitelerinin araştırılması
Investigation of physical and chemical characteristic and antioxidant activity of purslane (Portulaca oleracea)
- Tez No: 551371
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN GÜNGÖR ŞAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada taze ve liyofilize edilmiş semizotu ile; su, metanol ve aseton gibi üç farklı çözücü kullanılarak elde edilen ekstraktlarının bazı fiziksel ve kimyasal özellikleri ile in-vitro antioksidan aktivitesininin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla taze, liyofilize semizotu ve ekstraktlara kuru madde, pH, C vitamini, β-karoten, klorofil a, klorofil b, toplam fenolik madde (TFM), flavonol, flavonoid, DPPH radikal giderme aktivitesi, metal çelatlama ve renk analizleri yapılmıştır. Taze semizotu örneklerinin kuru madde, C vitamini, β-karoten, Klorofil a, Klorofil b, toplam fenolik madde, flavonoid ve flavonol sırasıyla, % 5,28-3,86, 0,66-1,01 mg/g, 0,80-0,50 mg/g, 1,24 -1,14 mg/g ve 0,72-0,54 mg/g, 15,75 -19,02 mgGAE/g, 9,61-28,19 mgRE/g ve 9,08-12,1 mgRE/g olarak bulunmuştur. Taze örneklerin % 9,31-11,74 DPPH aktivitesi ve % 3,67-19,15 metal çelatlama yeteneğine sahip olduğu belirlenmiştir. Liyofilize işlemenin semizotunun a* değeri, C vitamini, β-karoten ve klorofil b içerikleri üzerine etkili olmadığı tespit edilmiştir. Kurutma işlemi ile klorofil a miktarında artış belirlenirken TFM, toplam flavonoid ve toplam flavonol DPPH radikal giderme aktivitesi ve metal çelatlama kapasitesinde önemli azalma tespit edilmiştir. Semizotu ekstraktları arasında en yüksek β-karoten, Klorofil a, Klorofil b, TFM, flavonoid ve flavonol miktarı aseton ekstraktında bulunmuştur. Metanol ekstraktının ise en yüksek metal çelatlama yeteneğine sahip olduğu belirlenmiştir. C vitamini ve metal çelatlama aktivitesi hariç tüm incelenen özellikler bakımından su ekstraktı diğer ekstraktlara göre en düşük değerlere sahip olmuştur. Sonuç olarak semizotu bitki ve ekstraktlarının, ecza ve gıda sanayi için doğal antioksidan olarak kullanabilme potensiyline sahip oldukları söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to evaluate some physical and chemical properties as well as in-vitro antioxidant activity of fresh and freeze dried purslane in addition to its water, methanol and acetone extracts. In this regard dry matter, pH, vitamin C, β-carotene, chlorophyll a and chlorophyll b, total phenolic compounds (TPC), flavonoid and flavonol were determined. In addition DPPH free radical scavenging activity, metal chelating and colour were also estimated. The results showed that fresh purslane content of dry matter, vitamin C, β-carotene, chlorophyll a, chlorophyll b, total phenolic compounds, flavonoid and flavonol were 5.28-3.86 %, 0.66-1.01 mg/g, 0.80-0.50 mg/g, 1.24 -1.14 mg/g, 0.72-0.54 mg/g, 15.75 -19.02 mgGAE/g, 9.61-28.19 mgRE/g and 9.08-12.1 mgRE/g on dry weight basis, respectively. Fresh samples showed 9.31-11.74 % ve 3.67-19.15 % DPPH and metal chelating activities respectively. Vitamin C and β-carotene levels as well as a* value have not affected by lyophilization. While this process significantly increased chlorophyll a levels; also significant decreased in TPC, total flavonoid, total flavonol content, DPPH activity and metal chelating capacity were observed. Among purslane extracts acetone extract had the highest β-carotene, Chlorophyll a, Chlorophyll b, total phenolic, flavonoid and flavonol content and consequently exhibited the strongest DPPH radical scavenging activities. On the other hand methanol extract had higher ferrous ion-chelating activity than acetone extract. However, water extract showed the lowest values (except vitamin C and metal chelating) compared to other extracts. Hence it can be suggested that purslane represents a source of potential antioxidants that could be used in pharmaceutical and food preparations.