Havalı güneş enerjisi toplayıcısı
- Tez No: 55147
- Danışmanlar: DOÇ.DR. GÖNENÇ ARIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Bu çalışmada delikli, siyaha boyalı bir bakır levha ile bu levhanın içinde bulunduğu dörttarafi camdan yapılmış eni 18.5 cm, yüksekliği 9.5 cm, boyu 2.5 m olan bir kanal kullanılmış, bu kanaldan akan hava akımının güneş enerjisi ile ısıtılması ve bu arada da ısı aktarım katsayıları ve verimlerin bulunması amaçlanmıştır. Deneyler soğurgan bakır levhanın kanal içinde iki farklı konumu için tekrarlanmıştır. Bu konumlar, levhanın kanal tabanına 1.5 cm kadar yakınında paralel tutulduğu ve kanal içinde kanalı boydan boya kesecek şekilde tutulduğu eğik konumudur. 1st aktanm mekanizmasını hızlandırmak ve daha güçlü bir ısı aktarımı yaratmak için soğurgan levha üzerine 1 er cm çapında ve 6 şar cm aralıklarla kare dizilişli delikler açılmış ve böylece hava akımının türbülans yaratarak akması amaçlanmıştır. Deneylere hergün 11:00-12:00 arasında başlanmış ve saat 16:00' ya kadar her yarım saatte bir ölçüm alınmıştır. Bu arada sistem sabit durduğundan, güneş ışınlarım saat 14:00 - 14:30 arasında dik olarak alabilecek bir açıya ayarlanmıştır. Deneyler sonucunda, 5 bölgede yazılan enerji dengelerinden 5 ısı aktanm katsayısı bulunmuştur. Bulunan ısı aktanm katsayılarından, tüm ısı aktanm katsayısı UL _ igot^ değerine geçilmiştir. Aynı zamanda tüm enerji dengesinden UL, dmeysd de bulunmuştur. Bulunan ısı geçiş katsayıiannm teorik değerlere yakın olduktan görülmüştür. Gene sistemde üst cama gelen güneş enerjisine göre ( r\c ) ve soğurgan levhaya ulaşan enerjiye göre ( ^ ) havanın ısınma verimleribulunmuş, bunlardan rfc ile teorik UL' îerden bulunan teorik Tjt verimlerinin mükemmel bir uyum gösterdiği görülmüştür. Paralel konumlu levhada UL, teorik' 1er 5 - 14 W / (m2K), rçc' 1er %35- 48 ve t^' 1er %51-73 arasında değişirken, eğik konumlu durumda ise IV 1er 7 - 14 W / (m2K), rfc* 1er %31-49 ve t^' 1er de %49.5~75 arasında değerler almışlardır. Paralel ya da eğik levhadan birinin diğerine üstünlüğü konusunda kesin yargı yapılabilecek değerler bulunmamakla beraber, ısı kayıpları önlenebilirse levhanın her iki yüzünden havanın daha çok yararlanabildiği eğik konum, üstün sonuçlar verebilir. Araştırmaların kuşkuya yer vermeyecek sonuçlarını görebilmek için delik sayısı armniarak çalışmalara devam edilmelidir. Anahtar kelimeler : Güneş Enerjisi Toplayıcısı, Hava, İsıtmak, İsı Aktarım Katsayıları "'
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT ft was aimed to calculate heat transfer coefficients and efficiencies of heat gained by the air flow through a solar energy collector, ft is consisted of a black painted, perforated copper absorber plate placed in a glass channel of rectangular cross section where the dimensions are 18.5 cm width, 9.5 cm height and 2.5 m length. Experiments were repeated for two cases of the plate ; in first the plate is parallelly placed 1.5 cm high from the bottom of the channel and in the second case the plate is inclined in the channel longitudinally crossing the channel and also changing the divided portions of the cross section in every changing distance from the beginning. In order' to increase heat transfer rate by virtue of turbulent flow of air, the plate was perforated by some holes, each one 1 cm in radius and 6 cm apart from the other in a square pattern. Everyday experiments started between 11,00 - 12.00 o'clock and continued till to 16.00 by taking measurements in every half an hour. The channel is situated in a fixed inclination as to receive the sun light perpendicular to the absorber plate at 14.00 - 14.30 o'clock. At the end of the experiments, the measurements were evaluated in the energy balances made around 5 regions to calculate five different heat transfer coefficients h. With these heat transfer coefficients, the theoretical overall heat transfer coefficient UL were calculated which were repeatedly found as close values by experimental means excluding the h values.IV From the energy absorbed by air flow, those efficiencies rjc ( based on the solar energy reached to the top glass ) and rjp ( based on the solar energy absorbed by the plate ) were calculated and those rjc values were found close enough to those rjt theoretical efficiencies calculated by the theoretical UL. The values of theoretical overall heat transfer ( loss ) coefficient Ui/ s change between 5 - 14 W / (m2K), tjc' s between 35 - 48% and r^' s between 51-73% for parallel plates while UL > theoretical change between 7-14 W/(m2K), tic' s between 31 - 49% and r|p between 49.5 - 75% for inclined plates. Even though it is hard to say now, for any one of these to be a more advantageous construction, it is still hopeM to continue the studies with the inclined plate increasing the number of holes and by getting necessary measures against the heat loses. Key words ^ Solar Energy Collector, Air, Heating, Heat Transfer Coefficients